Studentet.info
Lajme : Formohet Rrjeti i Universiteteve Shqipfolėse
Kyqur 17-06-2008 4:35:17 (2007 Lexime)


KUKĖS, 14 QERSHOR- Nė Kukės u organizua Samiti i Universiteteve shqipfolės dhe u formua edhe Rrjeti i Universiteteve Shqipfolėse.
Iniciuar nga Universiteti i Tiranės dhe u pėrkrahur nga tė gjithė universitetet publike dhe disa private nga Shqipėria, Maqedonia dhe Kosova. Kėtė iniciativė e pėrshėndeti edhe kryeministri i Shqipėrisė zt. Sali Berisha i cili pėruroi kėtė iniciativė tė ndėrmarrė nga Universiteti i Tiranės dhe falėnderoi pėr pėrkrahjen nga universitetet tjera. Ai ndėr tė tjera potencoi se kėto janė iniciativa tė cilat bashkojnė shqiptarėt kudo qė ndodhen dhe se bashkimi nė sferėn akademike ėshtė nga hapat kyē drejtė kėtij qėllimi. Kėtė samit e pėrshėndetėn edhe rektori i USHT, prof. dr. Sadi Bexheti dhe Rektori i UEJL, akademik Alajdin Abazi.

Akti dhe statuti i themelimit tė rrjetit tė universiteteve u nėnshkrua nga Rektorė dhe pėrfaqėsues tjerė nga Universiteti i Tiranės, Universiteti Politeknik i Tiranės, Akademia e Arteve, Akademia e Sporteve, Universiteti i Prishtinės, Universiteti Shtetėror i Tetovės, Universiteti i Evropės Juglindore – Tetovė, Universiteti Bujqėsor i Tiranės, Universiteti Ushtarak “Skėnderbeu”, Universiteti “Ismail Qemali” i Vlorės, Universiteti “Aleksandėr Xhuvani” i Elbasanit, Universiteti “Eqrem Ēabej” i Gjirokastrės, Universiteti “Luigj Gurakuqi” i Shkodrės, Universiteti “Fan. S. Noli” i Korēės, Universiteti “Aleksandėr Moisiu” i Durrėsit, Universiteti “Ufo” i Tiranės, Universiteti “Kristal” i Tiranės, Universiteti “Luarasi” i Tiranės, Universiteti Evropian i Tiranės me anė tė tė cilit bien dakord nė forcimin e bashkėpunimit akademik, shkencor dhe kulturor midis universiteteve.

Objektivat e kėtij rrjeti ėshtė pėrmirėsimi i cilėsisė sė arsimit tė lartė nė universitetet shqipfolėse nėpėrmjet bashkėpunimit, krijimi i programeve tė pėrbashkėta tė studimeve pasuniversitare, realizmi i projekteve tė pėrbashkėta, si dhe aplikime nė programet shkencore tė ofruara nga Bashkimi Evropian dhe organizatat ndėrkombėtare, mobiliteti i stafit akademik dhe i studentėve etj.
Kryetar i Rrjetit unanimisht u zgjodh prof. dr. Dhori Kule, rektor i Universitetit tė Tiranės.
Nė kuadėr tė kėtij manifestimi u organizua edhe vizitė Shtėpisė sė Lidhjes sė Prizrenit, aeroportit tė Kukėsit dhe rrugės Durrės – Kukės – Morinė.
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio