Studentet.info
Lajme : Dekani i arkitekturės nė Universitetin e Teksasit ligjėroi nė USHT
Kyqur 19-06-2008 3:26:31 (1926 Lexime)

TETOVĖ, 18 QERSHOR- Profesor Frederick Steiner, dekan i Fakultetit tė arkitekturės dhe planifikimit pranė Universitetit tė Teksasit nė Austin tė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės tė mėrkurėn ka qėndruar nė Universitetin Shtetėror tė Tetovės. Me kėtė rast, para studentėve dhe profesorėve tė Fakultetit tė Shkencave tė Zbatuara, ai mbajti njė ligjėratė tė kombinuar me prezantime me tema nga fusha e planifikimit hapėsinor dhe planifikimit tė mjedisit jetėsor, teoria dhe praktika e arkitekturės nė SHBA, vlerėsimi i tokės dhe analiza e pėrshtatshmėrisė nė planifikimin ekologjik.
Ndėrkohė, prof. Frederick Steiner realizoi takime edhe me Rektorin e USHT-sė, prof. dr. Sadi Bexheti, ku u bisedua pėr Fakultetin e Shkencave tė Zbatuara dhe programeve studimore qė tanojnė me kėtė fushė studimesh si dhe mbi projektet nė tė ardhmen.

Profesor Steiner ka njė karrierė tė pasur profesionale. Si hulumtues ėshtė pėrqendruar nė ēėshtjet e zhvillimit tė mjedisit jetėsor si nė nivel urban ashtu edhe nė atė hapėsinor. Ka publikuar mė shumė tituj nga lėmia e arkitekturės dhe planifikimit hapėsinor. Ėshtė ligjėrues nė lėndėt e vlerėsimit tė mjedisit hapėsinor, analizė dhe teoria e arkitekturės.
Vizita nė Universitetin Shtetėror tė Tetovės ėshtė organizuar pėrmes ambasadės sė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės nė Maqedoni. Krahas ligjėratave, Steiner ka realizuar takime nė Ministrinė e mjedisit jetėsor dhe planifikim hapėsinor, Kėndet amerikane nė Shkup, Tetovė e Manastir, parqeve nacionale nė Manastir dhe Ohėr dhe institucione tjera.

Nga: URIM HASIPI
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio