Studentet.info
Lajme : “Skėnderbeu” zuri vendin e katėrt nė Kampionatin Evropian tė Futbollit me Robotė
Kyqur 27-06-2008 9:56:23 (1749 Lexime)

Prishtinė, 27 qershor - “Skėnderbeu” i Universitetit pėr Biznes dhe Teknologji ėshtė rėnditur i katėrti nė kampionatin evropian tė futbollit me robotė e cila u zhvillua nė Zvicėr dhe Austri prej 15 deri me 22 qershor 2008.
Pas kthimit nga Linzi, profesor Edmond Hajrizi, njėherit edhe trajner i “Skėnderbeut” tha se “duke pasur parasyshė se ne jemi njė ekip relativisht rishtas i formuar, ishte konstatim i tė gjithė pjesmarrėsve se ishim njė befasi e kėndshme dhe jemi mirėpritur shumė nga ekipe tė cilat kanė pėrvojė disa vjeēare nė zhvillimin e shkencės sė robotikės. Si debutues nė kėtė kampionat mendoj se kemi arritur rezultate pėr t’u admiruar. Studentėt me ndihmen e profesorėve tė tyre tanė kanė punuar me pėrkushtim nė krijimin e strategjive tė lojės. Vendi i katėrt ėshtė mjaft mirė pėr fillim” pėrfundoi Hjarizi.


Artan Dėrmaku, bashkėudhėheqės i degės sė Shkencave Kompjuterike nė UBT dhe njėri nga ata qė ka punuar pėr sė afėrmi me studentėt u shpreh se “ky ishte njė debutim mjaft i suksesshėm. Puna e kryer nga studentėt rezultoi e kėnaqshme dhe ne fituam vendin e katėrt. Besoj se do tė kemi pėrkrahje edhe nga universitetet partnere, pas kėtij debutimi nė kampionatin evropian qė ta zhvillojmė edhe mė tutje degėn e mekatronikės dhe robotikės”.
Me pasion dhe entuzizėm pėr suksesin e arritur flet edhe Jeton Ahmeti, kadeti i Trupave Mbrojtėse tė Kosovės i cili studion nė degėn e mekatronikės dhe robotikės nė UBT. Ai tha se “kampionati evropian i futbollit me robotė ishte njė mundėsi e mirė pėr promovimin e ekipit tė Kosovės nė mesin e ekipeve tė tjera dhe njė pėrvojė e pakrahasueshme e cila do tė na mundėsojė qė vitin tjetėr tė zhvillojmė strategji tė tilla me tė cilat do tė pretendojmė titullin kryesor tė kampionatit”.
Nė formacionin e ekipit “Skenderbeu” u paraqiten edhe kėta studentė: Kushtrim Dragusha pėrgjegjės pėr implementimin e algoritmeve tė strategjisė sė robot soccer-ve;
Sherif Hyseni, pėrgjegjės pėr algoritmet logjike dhe detektimin e robotėve;
Ahmet Murati dhe Faton Bekteshi, mbėshtetės tė punėve nė implementimin e algoritmeve tė strategjisė dhe pjesės vizuele tė programimit; Faik Luri pėrgjegjės i ēėshtjeve teknike, si kalibrimi i kamerės, kujdesi teknik i robotėve, ngjyrave, si dhe mbėshtetje tė algoritmeve logjike dhe strategjisė.
Fitues i kėtij kampionati doli ekipi i Sllovakisė, nė vendin e dytė ai i Sllovenisė ndėrsa veni i tretė i takoi nikoqirit, Austrisė.

Nga: Studentet.Info
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio