Studentet.info
Lajme : STUDENTĖT NĖ PĖRKRAHJE TĖ KRYEMINISTRIT
Kyqur 11-03-2005 7:36:49 (1525 Lexime)


KUNDĖRSHTOJMĖ ASHPĖR PROVOKIMET E TRIBUNALIT TĖ HAGĖS

PRISHTINĖ- 11 MARS- Unioni i Pavarur i Studentėve tė Universitetit tė Prishtinės, mbrėmė ka organizuar njė protestė me anė tė sė cilės ka shprehur pakėnaqėsinė e studentėve kundrejt akuzes sė ngritur nga Gjykata e Hagės ndaj Ramush Haradinajt, kryeministėr i Kosovės dhe ish-pjesėtarėve tė tjerė tė UĒK-sė. Protesta filloj nė orėn 21:00 nė tė cilėn morėn pjesė mė se 700 studentė.

Marshi studentor filloj para Fakultetit Filologjik dhe vazhdoj pėrgjatė rrugės "Nėna Tereze" gjerė tek Teatri Kombėtar, pėr tė pėrfunduar prap aty ku filluan. Nė kėtė protestė nuk u regjistrua asnjė incident i vetėm.
Enkas pėrė kėtė ēėshtje redaksia jonė realizoi njė takim me kryetarin e UPS-UP-sė z.Sejdi Hoxhaj. Lidhur me aktakuzen e ngritur ndaj z. Haradinaj dhe ish-pjesėtarėve tė tjerė tė UĒK-sė, ai u shpreh se "tė gjithė studentėt shprehin zemėrimin e tyre ndaj Tribunalit tė Hagės i cila ėshtė duke bėrė kalkulime politike tė gabuara. Neve si askush tjetėr e qmojmė drejtėsinė, por ajo ēfarė bėri Gjykata e Hagės tani nuk arsyetohet mė asgjė". Mė pas z. Hoxhaj vazhdoj "pikėsrisht pėr tė shprehur kėtė pakėnaqėsi ne si union organizuam njė protestė mbrėmė, pėr tė ngritur kėshtu zėrin e arsyes dhe pėr tė kundėrshtuar vendimet e tė gjithė atyre qė mundohen ta krahasojnė luften ēlirimtare me njė luftė barbare qė din ta bėjė vetėm regjimi millosheviqian. Askush nuk mund ta njollosė luftėn qė bėnė ēlirimtarėt tanė, ne besojmė nė pafajėsine e z. Haradinaj dhe bashkėluftetarėve tė tij, gjithashtu besojmė se sė shpejti ata ta gėzojnė lirinė pėr tė cilėn dhanė aq, andaj ne kundėrshtojmė ashpėr provokimet e Tribunalit tė Hagės qė po u bėnė pjesėtarėve tė UĒK-sė dhe institucioneve tė Kosovės.
Sot ēdokund bije nė sy njė fletushkė me anė tė sė cilės UPS-UP u bėnte thirrje tė gjithė studentėve qė tė marrin pjesė nė njė protestė qė do tė fillonte qė nga ora 12 e ditės sė sotme. Lidhur mė kėtė kryetari i UPS-UP-sė u shpreh "kjo fletushkė nuk ka dalur nga ne, dhe nuk ėshtė organizim yni. Ne e bėmė mbrėmė protestėn por kryesia e ngushtė e unionit nuk ka parė tė rrugės qė tė zhvilloj ndonjė aktivitet tjetėr". Por megjithatė "ka pasur disa iniciativa individuale pėr organizimin e njė proteste" shton z.Hogjaj pa specifikuar individėt qė deshėn ta organizojnė atė, por qė nuk ka pasur pėrkrahjen e duhur tė studentėve, kjo pėr faktin e ikjes sė ndonjė incidenti tė mundshėm, dhe rrespektimit tė kėshillimeve tė z. Haradinaj.
Ndryshe, Unioni i Pavarur i Studentėve, menjėher pas ngritjes sė aktakuzės ndaj ish-pjesėtarėve tė UĒK-sė ka formuar njė komision i cili do tė shqyrtonte gjendjen e krijuar dhe pėr tė ndėrmarrė hapat, pėrkatėsisht aktivitetet qė do tė pasonin nga unioni rreth ēėshtjes nė fjalė. Por pėr fund Sejdi Hoxhaj tha se nuk i pėrjashtojmė mundėsitė e ndėrmarrjes sė ndonjė aktiviteti tė radhės lidhur mė ēėshtje, pėr tė cilin do tu njoftojmė me kohė.

Nga Besnik KRASNIQI
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio