Studentet.info
Lajme : Kumanova, pėrfundimisht me fakultet shqip
Kyqur 02-07-2008 4:29:57 (1661 Lexime)


SHKUP, 2 KORRIK- Universiteti Shtetėror i Tetovės, sė shpejti do tė zgjerohet jo vetėm nė numrin e fakulteteve por edhe nė shtrirjen gjeografike. Nė seancėn e sė martės, kur po diskutohej propozim ligji pėr ndryshimin e Ligjit pėr themelimin e USHT-sė, Parlamenti ka miratuar amendamentin pėr themelimin e njė fakultetit tė Biznesit dhe Administratės, me seli nė Kumanovė. Ky ishte njėri prej amendamenteve tė Grupit Parlamentar tė Bashkimit Demokratik pėr Integrim (BDI), kurse disa amendamente tė tjera si ai pėr hapjen e fakultete tė USHT-sė, nė Shkup, Gostivar dhe Strugė nuk morėn votat e mjaftueshme.

“Konsiderojmė se do tė kishte qenė nė tė mirė tė USHT-sė, sikur tė ishin miratuar edhe amendamentet pėr hapjen e Fakultetit tė Arteve nė Shkup, tė Turizmit nė Strugė dhe tė Institutit Ushqimor nė Gostivar”, tha Rafiz Aliti, koordinator i grupit parlamentar tė BDI-sė. Edhe pse, miratimin e amendamentit pėr themelimin e Fakultetit tė Biznesit dhe Administrim nė Kumanovė e cilėson si njė fitore tė USHT-sė dhe Kumanovės. “Zgjerimi i universiteteve ėshtė bėrė njė nevojė e kohės”, tha Aliti, kurse konsideron se hapja e Fakultetit nė Kumanovė do tė ndikojė dukshėm nė nevojat e popullatės sė kėsaj ane pėr arsim tė lartė.
Procedura pėr ndryshimin e Ligjit tė USHT-sė, fillimisht nisi nė muajin maj, njė ditė para shpėrbėrjes sė Parlamentit, kurse me miratimin e tij USHT-ja do tė ketė dhjetė fakultete dhe jo katėr dhe njė shkollė tė lartė, sa kishte me ligjin e vjetėr. Prej tetorit, kėtij universitetit do ti shtohen Fakulteti i Mjekėsisė, Stomatologjisė, Farmacisė, Fizkulturės dhe Arteve dhe Filozofisė.

Nga: Laura Papraniku
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio