Studentet.info
Lajme : Universitetet: Do pranojme mbi 20 mije studente te rinj
Kyqur 03-07-2008 11:41:45 (1512 Lexime)

TIRANĖ, 3 KORRIK- Kėshilli i Ministrave ka miratuar dje nė mbledhjen e qeverisė kuotat e pranimeve tė studentėve pėr tė gjithė programet e studimit (degėt) nė institucionet publike tė arsimit tė lartė.

"Pėr vitin akademik 2008-2009 nė tė gjitha programet e studimit do tė pranohen mbi 20000 studentė tė rinj, duke shėnuar njė rritje tjetėr tė pranimeve", shprehen pėrfaqėsuesit zyrtarė tė Ministrisė sė Arsimit. MASH ka bėrė publike tė gjitha kuotat, para pėrfundimit tė plotėsimit nga ana e maturantėve, tė formularit A2, pėr t‘u ardhur nė ndihmė atyre tė zgjedhin sipas kuotave, por edhe tė dhėnave tė tjera, 10 preferencat nė programet e studimit tė lartė.

Nė bazė tė propozimeve tė institucioneve tė arsimit tė lartė dhe prioriteteve tė qeverisė, Kėshilli i Ministrave ka vendosur pėr shtim tė kuotave nė disa programe studimi si: teknologji e informacionit, informatikė, turizėm, shkenca tė natyrės e inxhinierike.

Kėshtu, kuota e pranimeve tė reja pėr programet e studimit tė ciklit tė parė nė total janė 19602 nė tė gjitha universitetet publike nė vend. Ėshtė menduar qė si ēdo vit tė ketė edhe disa vende tė lira pėr shqiptarėt jashtė kufijve pėr programet e studimit tė ciklit tė parė. Gjithsej pėr ta do tė jenė nė dispozicion 980 vende. Po kėshtu, 500 kuota tė tjera do tė vihen nė dispozicion tė programit tė dytė tė studimit, ose pėr ata tė rinj, tė cilėt kanė pėrfunduar njė fakultet dhe dėshirojnė qė tė studiojnė edhe nė njė tė dytė. Sipas vendimit tė Kėshillit tė Ministrave, kuotat pėr shtetasit e huaj kėtė vit do tė jetė 100 tė tilla. Ndėrsa tarifat vjetore tė shkollimit do tė mbeten tė njėjta si njė vit mė parė. Ato variojnė nga 15 mijė lekė deri nė 30 mijė lekė. Pėrjashtim bėn vetėm dega e regjisė nė Akademinė e Arteve me 80 mijė lekė.(SHQIP)
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio