Studentet.info
Lajme : SHT fillon bashkėpunimin me Fakultetin e Shkencave Islame-Shkup
Kyqur 12-07-2008 6:04:32 (2814 Lexime)


TETOVĖ, 10 KORRIK – Universiteti Shtetėror i Tetovės dhe Fakulteti i Shkencave Islame nė Shkup nėnshkruan marrėveshje bashkėpunimi qė pėrfshin shkėmbimin e pėrvojave pėr programet studimore, shkėmbimin e stafit akademik e studentėve, organizimin e mbledhjeve shkencore dhe profesionale, konferencave, simpoziumeve dhe formave tjera arsimore, shkėmbimin e ndėrsjellė tė informacioneve pėr aktivitete akademike dhe planit zhvillimor tė institucioneve tė larta.

“Pas akreditimit tė programeve studimore nė Universitetin Shtetėror tė Tetovės, ndėr tė cilat edhe programi studimor i orientalistikės pranė Fakultetit Filozofik, nevoja pėr bashkėpunim me Fakultetin e Shkencave Islame tė Shkupit ėshtė mė se e natyrshme. Universiteti Shtetėror i Tetovės shpreh gatishmėri qė tė pėrkrah me kuadėr dhe ndihmė administrative-teknike Fakultetin Teologjik nė drejtim tė pėrpilimit tė plan-programeve sipas sistemit tė Bolonjės, njėkohėsisht tė pėrshtatshme me ligjin e ri pėr arsim tė lartė tė Maqedonisė. Shkėmbimi i kuadrit mėsimor pėr programe studimore qė tangohen mes vete mundėson rritje kualiteti nė procesin edukativo-arsimor dhe njėkohėsisht ulje shpenzimesh pėr institucionet” – pėrmblodhi Rektori, prof. dr. Sadi Bexheti gjatė aktit tė nėnshkrimit tė marrėveshjes sė bashkėpunimit.

Mr. Fahredin Ebibi, Dekani i Fakultetit tė Shkencave Islame nė Shkup u shpreh se pėrkrahja e ofruar nga USHT-ja, pėr tė paraqet nder. “Ne si Fakultet kemi nevojė pėr udhėzime, sugjerime, pėr pėrkrahje dhe jemi shumė mirėnjohės USHT-sė dhe Rektorit qė na ofron ndihmesė nė kėtė drejtim”- u shpreh dekani Ebibi.
USHT-ja gjatė vitit tė kaluar ka nėnshkruar njė sėrė marrėveshjes bashkėpunimi me mė shumė institucione tė larta arsimore nė vend e jashtė.
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio