Studentet.info
Lajme : Privatėt mbeten pa licenca e pa akreditim
Kyqur 16-07-2008 8:11:49 (3910 Lexime)


Prishtinė, 16 prill – Tė gjitha institucionet private tė arsimit tė lartė nė Kosovė jo veē qė nuk do tė akreditohen, por ato as nuk do tė licencohen. Kėsisoj ka rekomanduar Kėshilli Britanik pėr Akreditim (KBA) nė raportin final qė ia ka dorėzuar tė martėn Ministrisė sė Arsimit, njė kopje tė tė cilit e ka siguruar “Koha Ditore”.
“Asnjėri nga institucionet ... nuk pėrmbush kriteret pėr t’u akredituar apo licencuar, dhe pėr tė ofruar grada shkencore”, ėshtė konstatimi dramatik i KBA-sė pėr privatėt.
KBA ėshtė kontraktuar nga autoritetet kosovare pėr tė bėrė vlerėsimin e jashtėm tė privatėve nė Kosovė, dhe mbi bazėn e rekomandimeve Ministria e Arsimit ėshtė zotuar se do tė vendosė se kujt t’i japė licencė e kujt jo. Mirėpo, nė raport nuk ka njė udhėzues tė qartė se kujt duhet vėnė dryni qė tani, meqė britanikėt kanė theksuar se procesi nuk ka qenė arbitrar. Topi i ėshtė gjuajtur Qeverisė, sė cilės KBA-ja ia ka lėnė nė dorė punėn e mėtejme pėr tė vendosė pėr fatin e kėtyre institucioneve fitimprurėse.


“Procesi ka kėrkuar hulumtim dhe pėr rrjedhojė pėrgatitjen e raportit, tė cilin Qeveria do t’ia kalojė pėr shqyrtim njė paneli prej tre ekspertėsh tė pavarur”, thuhet nė pėrmbledhje tė raportit. Gazeta ka mėsuar se edhe ky panel do tė pėrbėhet nga ndėrkombėtarėt mė saktėsisht nga Britanikėt amerikani Robert Taylor, britaniku Steven Crow dhe austriaku Helmut Konrad.
Me pėrjashtim tė Universitetit tė Prishtinės dhe Universitetit Amerikan nė Kosovė, raporti i KBA-sė sugjeron qė tė formohet Kėshilli Kosovar i Gradave Akademike (KKGA), qė do tė jepte diploma dhe certifikata bazuar nė mėsimdhėnien dhe provimet qė studentėt kanė dhėnė tek privatėt. E njėjta gjė sugjerohet t’i lihet nė kompetencė KKGA-sė edhe pėr dhėnien e titujve akademikė tė privatėve.
Rekomandimet qė kanė pasuar raportin e ekspertėve tė akreditimit nga Britania, kanė ardhur pas inspektimit 40 ditor qė i ėshtė bėrė 31 bartėsve privatė tė arsimit tė lartė, pėrfshirė intervistat me menaxherėt e tyre dhe konsultimit tė dokumentacionit tė prezantuar, ndėrkaq i vetmja komponentė qė nuk ėshtė realizuar nė gjithė procesin ka qenė mungesa e vėzhgimit tė mėsimdhėnies.

Bazuar nė inspektimin e bėrė, nė intervistat dhe nė dokumentacionin e konsultuar, KBA-ja ka pėrmendur njė varg arsyesh pse asnjėrit prej institucioneve qė kanė aplikuar pėr akreditim dhe licencė nuk duhet dhėnė statusi “universitet”.
“Shumė institucione nuk e kanė formėn e korporatave pro bono publico tė nevojshme pėr universitet; disa nuk kanė formė tė qartė sa i pėrket pronėsisė dhe korporatės; shumicės i mungon personeli i mjaftueshėm i kuadrit akademik me orar tė plotė, nė mėnyrė qė tė bėhen komunitet akademik”, janė tri nga arsyet. Aty pėrmendet se vetėm njėri nga institucionet e pėrmbush kriterin pėr t’u quajtur universitet, bazuar nė numėr tė studentėve dhe tė fakulteteve qė ka qė parashihet nė ligjin kosovar dhe udhėzimet administrative, mirėpo as ai nuk plotėson kushtin e tė qenit mjedis i hulumtimeve mėsimore. Gazeta ka mėsuar se bėhet fjalė pėr Universitetin AAB.
Krahas ‘universiteteve’, njėmbėdhjetė sosh qė kishin aplikuar me kėtė emėr, raporti thekson se edhe institucionet e tjera private nuk pėrmbushė kriteret pėr akreditim apo licencim dhe pėr dhėnie tė gradave shkencore, tė cilat kanė aplikuar duke pėrdorur nomenklaturėn pėr vete si “akademi”, “fakultet”, “institut”, po ashtu nuk mund tė rekomandohen pėr akreditim.
Edhe pėr to janė dhėnė arsye.
“Qėndrim dorėshlirė nė dhėnien e titujve akademikė; programet e studimeve tė papėrshtatshme me nevojat ekonomike tė Kosovės; testime dhe certifikim i dobėt i cilėsisė; dhe pamjaftueshmėri sa i pėrket kompletimit tė diplomimit”.
Sidoqoftė, Kėshilli Akreditues Britanik nuk kėrkon qė kėto institucione tė mbyllen.
Nė raport rekomandohet qė Qeveria bashkė me Kėshillin Kosovar pėr Grada Akademike tė punojė me kolegjet private, qė tė sigurohet cilėsi qė do tė ēonte nė kualifikime tė respektuara dhe valide, dhe qė institucionet mė tė mira tė ecin drejt statusit autonom pėr disa vite tė ardhshme.
Sipas britanikėve, emrin “universitet”, “kolegj universitar”, e tė tjerė emra, institucionet private tė arsimit tė lartė mund t’i pėrdorin vetėm me lejen e KKGA-sė, por paraprakisht atyre iu ėshtė rekomanduar t’i ndėrrojnė emrat e edhe tė aplikojnė pranė tė njėjtit institucion, akoma tė pa themeluar, pėr njohje tė diplomave. Paneli i Kėshillit Britanik pėr Akreditim ka dhėnė rekomandime veē e veē pėr secilin institucion privat tė arsimit tė lartė.
Britanikėt kanė tėrhequr vėrejtjen se duhet observuar implementimi i ligjit, pasi ėshtė konstatuar se ai ėshtė injoruar nga njė numėr njerėzish, pėrfshirė kėtu edhe ministra, anėtarė tė Kuvendit dhe kuadėr akademik me pėrvojė.


Rekomandimet e panelit tė KBA-sė pėr institucionet private tė arsimit tė lartė

-Universiteti Amerikan nė Kosovė (tė ofrojė vetėm programe tė akredituara nė SHBA. Pėr ato qė janė tė AUK-ut tė aplikojė pranė KKGA-sė pėr njohje);

-Universiteti Evropian nė Kosovė (nuk ėshtė i licencuar dhe tė fillojė aplikimin qė nga fillimi);

-Universiteti pėr Biznes dhe Teknologji (tė mos akreditohet apo licencohet, tė eliminojnė fjalėn “universitet”, tė aplikojė pranė KKGA-sė pėr njohje tė gradave akademike);

-Universiteti i Prizrenit (tė mos akreditohet apo licencohet, tė ndėrrojė emrin dhe tė bėhet shkollė profesionale);
-Dizajn Faktori (tė mos akreditohet apo licencohet, rekomandohet pėr shkollė profesionale);

-Kolegji Universitar Victory (tė mos akreditohet apo licencohet, tė ndėrrojė emrin dhe tė aplikojė pranė KKGA-sė pėr njohje tė gradave akademike);

-Universiteti AAB (tė mos akreditohet apo licencohet, tė eliminojnė fjalėn “universitet”, tė aplikojė pranė KKGA-sė pėr njohje tė gradave akademike);

-Akademia e Arteve (tė mos akreditohet apo licencohet, tė aplikojė pranė KKGA-sė pėr njohje tė gradave akademike);

-Fakulteti i Ekologjisė “Ekoman” (tė mos akreditohet apo licencohet, tė aplikojė pranė KKGA-sė pėr njohje tė gradave akademike);

-Instituti Katana (tė mos akreditohet apo licencohet, tė ndėrrojė emrin dhe tė bėhet shkollė profesionale);

-Kolegji Universitar i Ferizajt (tė mos akreditohet apo licencohet, tė eliminojnė fjalėn “universitet”, tė aplikojė pranė KKGA-sė pėr njohje tė gradave akademike);

-Kolegji Universitar Vizioni Evropian (tė mos akreditohet apo licencohet, tė ndėrrojė emrin, tė aplikojė pranė KKGA-sė pėr njohje tė gradave akademike);

-Instituti Nik Holding (tė mos akreditohet apo licencohet, tė ndėrrojė emrin dhe tė bėhet shkollė profesionale);

-Kolegji Universitar Eurosport (tė mos akreditohet apo licencohet, tė ndėrrojė emrin, tė aplikojė pranė KKGA-sė pėr njohje tė gradave akademike);

-Fakulteti i Farmacisė (tė mos akreditohet apo licencohet, tė ndėrrojė emrin dhe tė bėhet shkollė profesionale);

-Kolegji Universitar i Gjilanit (tė mos akreditohet apo licencohet, tė ndėrrojė emrin dhe tė bėhet shkollė profesionale);

-Universiteti Rezonanca (tė mos akreditohet apo licencohet, tė ndėrrojė emrin dhe t’i nėnshtrohet njė inspektimi special nė bashkėpunim me Ministrinė e Shėndetėsisė)

-Kolegji Universitar Univerzum (tė mos akreditohet apo licencohet, tė ndėrrojė emrin, tė aplikojė pranė KKGA-sė pėr njohje tė gradave akademike);

-Kolegji Universitar Amerikos(tė mos akreditohet apo licencohet, tė ndėrrojė emrin dhe tė bėhet shkollė profesionale);

-Universiteti Ndėrkombėtar i Prishtinės (tė mos akreditohet apo licencohet, tė eliminojnė fjalėn “universitet”, tė aplikojė pranė KKGA-sė pėr njohje tė gradave akademike)

-Kolegji Universitar Tempulli (tė mos akreditohet apo licencohent, tė ndėrrojė emrin dhe tė bėhet shkollė profesionale);

-Universiteti “Pjetur Budi” (tė mos akreditohet apo licencohet, tė ndėrrojė emrin dhe tė bėhet shkollė profesionale);

-Universiteti Iliria (tė mos akreditohet apo licencohet, tė eliminojnė fjalėn “universitet”, tė aplikojė pranė KKGA-sė pėr njohje tė gradave akademike);

-Universiteti Riinvest (tė mos akreditohet apo licencohet, tė eliminojnė fjalėn “universitet”, tė aplikojė pranė KKGA-sė pėr njohje tė gradave akademike);

-Kolegji Universitar Fama (tė mos akreditohet apo licencohet, tė ndėrrojė emrin dhe tė aplikojė pranė KKGA-sė pėr njohje tė gradave akademike);

-Akademia Evropiane Teuta (nuk ėshtė e licencuar, prandaj tė fillojė procedurėn e aplikimit nga fillimi);

-Akademia Evolucioni (tė mos akreditohet apo licencohet, rekomandohet pėr shkollė profesionale);

-Universiteti Dardania (tė mos akreditohet apo licencohet, tė eliminojnė fjalėn “universitet” tė aplikojė pranė KKGA-sė pėr njohje tė gradave akademike);

-Kolegji Universitar i Biznesit (tė mos akreditohet apo licencohet, tė ndėrrojė emrin, tė aplikojė pranė KKGA-sė pėr njohje tė gradave akademike);

-Akademia pėr teatėr film, tv dhe radio (tė mos akreditohet apo licencohet, tė ndėrrojė emrin dhe tė bėhet shkollė profesionale).
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio