Studentet.info
Lajme : RASTI HARADINAJ
Kyqur 11-03-2005 11:23:23 (1512 Lexime)


ORGANIZATAT STUDENTORE MĖ QĖNDRIME TĖ NDRYSHME RRETH PROTESTAVE

Prishtinė-11 Mars- Pos protestės sė 8 marsit e organizuar nga Unioni i Pavarur i Studentėve tė UP-sė, nuk pat ndonjė protestė tjetėr mbėshtetėse ndaj ēlirimtarėve, e nė veqanti z. Haradinaj.
Sipas z. Sejdi Hoxha, kryetarė i UPSUP-sė “statuti i kėsaj organizate lejon organizimin e protestave tė kėtij lloji dhe se ne jemi duke shqyrtuar mundėsitė pėr organizimin e njė proteste pėr rastin Haradinaj”. Organizatat tjera studentore kundėrshtojnė mbajtjen e protestave studentore pėr njė ēėshtje qė mė shumė lidhet me politikė se sa me arsim tė lartė.


Faruk Ajeti nga Asociacioni i Studentėve tė Shkencave Politike tha se “Unė edhe si qytetarė dhe si student nuk do ti bashkohem asnjė proteste tė organizuar nga ndonjė organizatė studentore, mėqė nga njė protestė e qetė mund tė eskalohet situata dhe eventualisht tė lindin trazira qė nuk qojnė ujė nė mullirin tonė”. Megjithatė ai pohon se akuza ndaj z. Haradinaj ka ndodhur nė momentin mė tė rėndė. Edhe Shkėlzen Gashi, nga nisma studentore “Tjetėrqyshė” ndihet i befasuar me faktin se studentėt mendojnė tė organizojnė protesta, pasi qė vetė studentėt nuk e kanė parė aktakuzėn me tė cilėn ngarkohet z. Haradinaj, prandaj hė pėr hė ai nuk mun tė vlerėsoj se a ėshtė apo jo i fajshėm tani ishkryeministri Haradinaj. Pėr Skėnder Fetahun nga Organizata e Re Studentore ėshtė fakt tronditės shkuarja e Ramush Haradinajt nė Hagė, sipas tė cilit “z. Haradinaj ka dhėnė njė kontribut tė qmueshėm, sidomos ditėve tė fundit mė rastin e formimit tė qeveris sė kualicionit pa ndėrhyrjen e ndėrkombėtarėve”. Por sipas Fetahut ORS do tu bashkohet ndonjė proteste tė organizuar nga qfarėdo organizate studentore, ndėrsa organizata e tij nuk ka ndėrmend ta merr njė barrė pėr organizimin e sajė.

Nga Besnik KRASNIQI
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio