Studentet.info
Lajme : Rektori i USHT-sė ligjėroi nė Universitetin Veror 2008
Kyqur 23-07-2008 2:16:42 (1398 Lexime)


OHĖR, 22 KORRIK - Me temė “Komunikimi ndėruniversitar”, Rektori i Universitetit Shtetėror tė Tetovės, prof. dr. Sadi Bexheti filloi ligjeratėn e radhės para studentėve pjesėmarrės nė Universitetin Veror 2008 tė gazetarisė, i cili nga 16 korrik mbahet nė Kodėr tė Diellit, respektivisht nga 20 korriku nė Ohėr. Rektori Bexheti gjatė ligjėratės sė tij u fokusua nė procesin e ngritjes sė Universitetit qė nga themelimi i tij e deri tani. Sipas kreut tė kėtij institucioni tė lartė arsimor, qė nga emėrimi i tij nė pozitė udhėheqėse, prioritet ka patur hapjen e Universitetit ndaj opinionit, ērrėnjosjen e korrupsionit mes profesorėve si dhe ajo mė e rėndėsishmja, zhvillimi i projekteve ndėrkombėtare.

”Prioritet i yni ishte dhe mbetet internacionalizimi dhe krijimi i kushteve mė tė mira pėr studentėt, ndėrsa nė kėtė drejtim synimi ynė mėtonte qė tė vendosim ura bashkėpunimi me universitetet tjera brenda vendit dhe jasht”, u shpreh Rektori Bexheti. Ai theksoi se kryesisht kemi tė bėjmė me njė universitet tė ri dhe nė kėtė drejtim bashkėpunimi me Universitetin e Prishtinės, atė tė Tiranės dhe tė tjerėve nė Evropė e mė gjėrė kishte tė bėjė me marrjen eksperiencave tė tyre si pėr stafin akademik ashtu edhe pėr studentėt dhe nė kėtė drejtim mendoj se ia arritėm qėllimit. ”Pėr njė kohė tė shkurtėr arritėm qė tė sjellim emra eminent qė tė ligjėrojnė nė universitetin tonė, ndėrsa nė kėtė drejtim kemi patur pėrkrahjen e parezervė dhe mbėshtetjen e Ministrisė sė Arsimit dhe Shkencės e cila na dha njė autonomi qė tė punojmė dhe tė vendosim standarde tė larta nė Universitet”, theksoi ai.

Tė njėjtėn ditė, edhe profesor Mark Marku diskutoi me studentėt pjesėmarrės pėr ēėshtjen e imazhit tė shqiptarėve pėrmes ligjeratės me temė: “Imazhi i tjetrit pėrtej kufirit”. Pėrmes njė qasjeje kronologjike, prof. Marku identifikoi periudhat dhe ngjarjet mė tė rėndėsishme qė penguan dhe ato qė avancuan ēėshtjen shqiptare dhe krijimin e imazhit tė shqiptarėve.
Ndėrkaq, edhe studentėt pjesėmarrės nė kėtė ligjėratė kanė pėrgėzuar punėn qė bėhet nė universitet kurse janė intersuar edhe pėr strategjinė e mėtejme tė kėtij institucioni nė lidhje me zhvillimin e tij, kushtet hapėsinore dhe ofertėn e tij pėr pranimin e studentėve nga jasht pėrmes njė diskutimi tė hapur.
Nga ana e tij rektori Bexheti tha se Universiteti Shtetėror i Tetovės ėshtė bartės i procesve zhvillimore tė shoqėrisė.

Ditėve nė vijim, nė Universitetin Veror 2008 do tė ligjėrojnė edhe Besnik Mustafai, Henri Ēili, prof. dr. Matteo Mandala, Dhurata Shehri, Persida Asllani e tė tjerė. Universiteti Veror 2008 organizohet nga USHT, programi studimor i gazetarisė. Pjesmarrės janė 70 studentė nga Maqedonia, Shqipėria dhe Kosova.
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio