Studentet.info
Lajme : Pėrfundoi me sukses Universiteti Veror 2008
Kyqur 01-08-2008 10:30:40 (1841 Lexime)


OHĖR - Nė ambientet e Qendrės sė Kongreseve nė Ohėr, nė mėnyrė solemne u bė ndarja e certifikatave pėr studentėt pjesėmarrės nė Universitetin Veror 2008 organizuar nga Universiteti Shtetėror i Tetovės, programi studimor i gazetarisė. Tė pranishėm nė evenimentin solemn tė mbylljes sė Universitetit dhe ndarjes sė certifikatave ishin profesori arbėresh Matteo Madnala nga Universiteti i Palermos, Mark Marku, Henri Ēili nga Universiteti Evropian nė Tiranė, Dhurata Shehri, Persida Asllani, Salajdin Salihu, gazetari i Top Channel, Alban Dudushi, gazetarė tjerė dhe pėrfaqėsues tė USHT-sė.


Nė emėr tė Rektoratit tė USHT-sė, sekretari gjeneral, Ali Salihi e shpalli tė mbyllur Universitetin Veror 2008 dhe vlerėsoi si tė suksesshėm tėrė aktivitetet dhjetė ditore tė ndėrmarra gjatė kėtij organizimi. Koordinatori kryesor, Ylber Lili dhe ndihmės koordinatori pėr ēėshtje akademike tė UV 2008, Mark Marku vlerėsuan se ligjėratat e realizuara nga emra tė shquar tė diplomacisė, politikės, filozofisė, gazetarisė dhe fushės sė komunikimit e letėrsisė mundėsuan realizimin e pėrkryer tė kėtij projekti komunikimi mbarėshqiptar. “Iniciativa e ndėrmarrė, kėtė herė nga Universiteti Shtetėror i Tetovės, do tė jetė pikėnisje pėr projekte tė tilla tė ngjashme edhe mė tej nga Universitetet shqiptare nė fushėn e komunikimit dhe integrimeve pėr shqiptarėt, duke rrėzuar kėshtu ēdo barrierė komunikimi mes vendeve ku jetojnė shqiptarėt” u shpreh Lili. “Ndjehem i lumtur qė isha pjesė e kėtij projekti tė madh e qė bashkėrisht mundėsuam qė tė eliminohen stereotipet e keqkuptimet pėrkundrejt mirėkuptimit e komunikimit pa kufij. Konsideroj qė Universiteti Veror 2008 ėshtė projekt i shumė i veēantė i llojit tė vet dhe se mundėsoi njohje tė ndėrsjella, shkėmbim pėrvojash, idesh e njohurish, pėr studentėt nga Shqipėria, Maqedoni dhe Kosova” u shpreh profesor Marku nė fjalimin e rastit.
Edhe studentėt u ndanė tė kėnaqur nga organizimi dhe mbarėvajtja e Universitetit Veror. “Ėshtė kėnaqėsi tė jesh pjesėmarrės nė kėtė Universitet Veror, me ligjėrues ekspert nga fusha e komunikimit dhe integrimit. Kėtu mėsuam dhe pėrfituam shumė. E mė e veēanta, mėsuam se shqiptarėt, pa marrė parasysh ku ndodhen, kanė mė shumė gjėra tė pėrbashkėta se sa kanė dallime.”- u shpreh njėri prej studentėve pjesėmarrės.
Nė mbrėmjen e fundit tė UV2008, nė mėnyrė solemne u ndanė edhe certifikata pėr studentėt pjesėmarrės. Njė grup studentėsh nga arti figurativ punuan nga njė pikturė pėr Universitetet respektivisht fakultetet, studentėt e tė cilėve ishin pjesėmarrės.
Kumtesat e ligjėruesve gjatė Universitetit Veror 2008 do tė botohen nė njė libėr tė veēantė, botuar nga Universiteti Shtetėror i Tetovės.
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio