Studentet.info
Lajme : Rasti Haredinaj
Kyqur 14-03-2005 5:22:25 (1579 Lexime)


Aktakuza ndajė kryeminstrit Ramush Haradinaj dhe shokve te ti, elaborat ēubrilloviqėsh


Prishtinė, 13 MARS-Lajmi pėr ngritjen e aktakuzės ndaj kryeministrit tė Kosovės, z. Ramush Haradinaj nga Tribunali i Hagės, na ka tronditur thellė neve studentėve nė Prishtinė, Tetovė Presheves dhe Tiranė. E vėmė nė dijeni Gjykatėn e Hagės, se Unioni i Studentėve Shqiptarė gjithmonė do tė jetė nė mbrojtje tė vlerave tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės dhe komandantit legjendar, Adem Jasharit, si dhe nė pėrkrahje tė komandantit dinjitoz e kryeministrit tė palodhur, z. Ramush Haradinaj sė bashku me shokėt e tij. Z. Haradinaj rrjedh prej njė familje me traditė kombėtare ku pjesėmarrja familjare nė luftėn e UĒK-sė ishte nder pėr ne dhe pėr kombin.

Dy vėllezėrit e tij dėshmorė dhe njėri nė burg dhe tash vete Ramush Haradinaj nė Hagė dėshmon faktin se i takojnė njė krenarie kombėtare dhe padyshim njė faqeje historike legjendare qė meritojnė respekt, dinjitet dhe dashuri. Duke besuar nė drejtėsinė e Gjykatės sė Hagės, se do tė dijė tė krahasojė ēlirimtarėt nga kriminelėt, kėrkojmė nga prokuroria ndėrkombėtare tė heq dorė nga aktakuza e falsifikuar kundėr kryeministrit, e cilla kryekėput servohet me tė dhėna nga propaganda serbe, tė cilat nuk i pėrkasin biografisė se Ramush Haradinaj dhe as luftėtarėve tė lirisė.Tenndencat e Gjykates sė Hagės pėr ti vėnė nė barazpeshė krimet shtetėrore tė Sllobodan Millosheviqit me komandantėt e UĒK-sė, pėr neve si Union Studentor Shqipetarė janė tė papranuara. Ushtria serbe dhe ajo paramilitare nė krye me kriminelin Millosheviq ishte ajo ushtri, qė bėri krime, dhunime, masakra, spastrim etnik, burgosje, djegie mbi mijėra civilė shqiptarė tė pafajshėm duke mos kyrsyer as masakrat mbi fėmijėt shqiptarė, tė cilat masakra i njohu e gjithė bota.Nė vend qė tė arrestohen kriminelėt serbė, tė cilėt dhunuan qindėra femra shqiptare, masakruan fėmijė djepi, pleq, tė rinj, gra e burra tė pafajshėm shqiptarė, sot paramilitarėt ecin lirisht nė Serbi dhe nė pjesė tė Kosovės pa kurfar ndjekje penale nga Prokuroria ndėrkombėtare !

Aktakuza kundėr ish-Komandantit tė UĒK dhe kryeministrit tė Kosovės z.Ramush Haradinaj e shokėve tė tij, thjeshtė ėshtė njė elaborat politik nga shpifjet e Beogradit.

Unioni i Studentėve Shqiptarė vizitoi dje nė Gllogjan te Deqanit familjen e kryeministrit Haradinaj dhe i dha mbėshtetje tė plotė morale e atdhetare babait te ti Hlmi Haradinaj.

Shembulli i familjes Haradinaj do tė jetė udhėrrėfyes pėr brezat e rinj dhe mesazh pėr ruajtjen e vlerave kombėtare,dhe jemi te sigurt dhe te Bindur se Ramush Hardinaj dhe shoket e ti qe akuzohen padrejtesisht se shpejti do e tregojn pafajsin e tyre thuhet nė kumtesėn e USSH, lėshuar nga Kryetari i Pėrgjithshėm i saj Petrit Nimani


Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio