Studentet.info
Lajme : UEJL pranon 150 studentė nė Shkup
Kyqur 25-08-2008 6:12:57 (1470 Lexime)

SHKUP, 25 GUSHT - Nė vitin akademik 2008/ 2009 nė Universitetin e Evropės Jug-Lindore (UEJL), sipas Konkursit pėr regjistrim duhet tė pranohen 1260 studentė tė rregullt nė Tetovė, prej tė cilėve 945 me mėsim nė gjuhėn shqipe dhe 315 me mėsim nė gjuhėn maqedonase. Nė Shkup kėtė vit akademik nė studime tė rregullta planifikohen tė regjistrohen 150 studentė, respektivisht nė Fakultetin e Drejtėsisė 50 studentė me mėsim nė gjuhėn shqipe dhe 50 nė gjuhėn maqedonase, si dhe 50 nė Informatikėn e Biznesit.

Pėr studime me korrespondencė nė Shkup planifikohen 60 studentė me mėsim nė gjuhėn shqipe dhe 20 me mėsim nė gjuhėn maqedonase, si dhe 20 studentė nė Fakultetin e Shkencave dhe Teknologjive Bashkėkohore me mėsim nė gjuhėn shqipe dhe maqedonase. Paraqitja e kandidatėve ka filluar 16 qershorit dhe do tė zgjasė deri mė 1 shtator. Nė studime tė rregullta nė Tetovė nė Fakultetin e Drejtėsisė janė paraparė 160 studentė me mėsim nė gjuhėn shqipe dhe 60 nė gjuhėn maqedonase, ndėrsa ēmimi i studimeve pėr semestėr ėshtė 650 euro. Fakulteti i Administrimit tė Biznesit 200 studentė nė gjuhėn shqipe, 60 nė gjuhėn maqedonase. Fakulteti i Administrimit Publik dhe Shkencave Politike, konkretisht Studime tė Administrimit Publik 150 studentė, Shkencat Politike 60, Punė dhe Politikė sociale 30 studentė, si dhe nė gjuhėn maqedonase 60 pėr Studime tė Administrimit Publik. Nė Fakultetin i Shkencave dhe Teknologjive Bashkėkohore, Shkencat Kompjuterike 75 studentė, Teknologjitė e Informacionit dhe Komunikimit, Inxhinieria Kompjuterike, 50 studentė mė mėsim nė gjuhėn shqipe, ndėrkohė 50 studentė nė dy drejtime me mėsim nė gjuhėn maqedonase. Nė Informatikėn e Biznesit 50 studentė me mėsim nė gjuhėn shqipe dhe maqedonase, ndėrsa ēmimi pėr njė semestėr 900 euro. Fakulteti i Gjuhėve, Kulturave dhe Komunikimit, konkretisht pėr Gjuhė Angleze 75 studentė me mėsim nė gjuhėn shqipe dhe 25 me mėsim nė gjuhėn maqedonase, Gjuhė dhe letėrsi shqipe 20 studentė, Gjuhė gjermane 20 me mėsim nė gjuhėn shqipe dhe 10 me mėsim nė gjuhėn maqedonase, Gjuhė dhe studime evropiane 20 studentė me mėsim nė gjuhėn shqipe. Ndėrkohė, Studime me korrespondencė nė Tetovė parashikohen pėr 150 studentė me mėsim nė gjuhėn shqipe, si dhe 60 mė mėsim nė gjuhėn maqedonase. Ēmimi pėr njė semestėr nė UEJL sillet prej 650 deri nė 1000 euro, varėsisht nga fakulteti i zgjedhur. Sipas tė dhėnave, studime mė tė shtrenjta ose 1000 euro janė caktuar pėr Informatikėn e Biznesit.

Nga: Hajrie AZEMI
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio