Studentet.info
Lajme : Krejt Maqedonia me tre studentė tė ekologjisė
Kyqur 29-08-2008 7:01:10 (1527 Lexime)

TETOVĖ, 29 QERSHOR - Kanė mbetur pėr tu plotėsuar edhe dy mijė e 92 vende nė Universitetin Shtetėror tė Tetovės (USHT), nė afatin e dytė tė regjistrimit tė studentėve qė do tė mbahet nė muajin shtator. Nga gjithsej tre mijė e 340 vende tė rezervuara pėr nė USHT, nė aftin e parė tė regjistrimit tė studentėve janė paraqitur njė mijė e 248 kandidatė. Nė bazė tė dhėnave tė para tė regjistrimit tė studentėve, nė USHT ka vende tė lira pėr tė gjitha llojet e studimeve, duke pėrshirė edhe mjekėsinė. Pėr 370 vendet e Fakultetit tė Shkencave Mjekėsore kanė konkurruar 294 kandidatė, pėr 530 vendet e Fakultetit Filologjik janė paraqitur 138 kandidatė, pėr 510 vendet e Fakultetit Filozofik 146 kandidatė, pėr 500 vendet e Fakultetit Juridik 184 kandidatė, pėr 490 vendet e Fakultetin ekonomik 194 kandidatė, pėr 365 vendet e Fakultetit tė Shkencave Matematike -Natyrore 116 kandidatė, pėr 220 vendet e Fakultetit tė Shkenca tė Zbatuara janė paraqitur 65 kandidatė, pėr 125 vendet e Fakultetit tė Arteve janė paraqitur 44 kandidatė, pėr 100 vendet e Fakultetit tė Kulturė Fizike janė paraqitur 46 kandidatė, pėr 50 vendet e Fakultetit tė Teknologjive ushqimore dhe industrisė 21 kandidatė.

Nuk ėshtė paraqitur as edhe njė kandidat i vetėm pėr Fakultetin e Ekologjisė dhe Teknologjisė, ku janė 80 vende tė lira.
Shumė vende tė zbrazėta kanė mbetur edhe nė Universitetin ”Goce Dellēev” tė Shtipit, ku janė paraqitur njė mijė e 459 kandidatė, kurse janė dhėnė nė dispozicion tre mijė e 673 vende, kurse nė Universitetin “Shėn Klimenti i Ohrit” nė Manastir, janė paraqitur dy mijė e 365 kandidatė, pėr tri mijė e 391 vende. Numėr mė i madh kandidatėsh janė paraqitur nė Universitetin “Shėn Kirili dhe Metodi” tė Shkupit, ku janė shpallė tetė mijė e 960 vende, ndėrsa kanė konkurruar gjashtė mijė e 554 kandidatė. Kėtu, interesi mė i madh ėshtė treguar pėr Fakultetin Ekonomik (pėr 660 vende janė paraqitur njė mijė e 137 kandidatė), Fakultetin Juridik ( pėr 595 vende 732 kandidatė), Fakultetin Filozofik (pėr 564 vende 809 kandidatė), Fakultetin e Mjekėsisė (pėr 305 vende 535 kandidatė), Fakultetin e Farmacisė (pėr 70 vende 120 kandidatė), Fakultetin e Stomatologjisė (pėr 120 vende 190 kandidatė). Interesim i dobėt ėshtė treguar nė fakultete e ndėrtimtarisė, makinerisė, elektroteknikės, bujqėsisė, muzikės dhe shkencave natyrore. Nuk ka zgjuar thuajse fare interesim ekologjia. Nė Fakultetin e mjedisit jetėsor janė paraqitur vetėm tre kandidatė, kurse janė nė dispozicion 40 vende. Universiteti i Manastirit, i ka plotėsuar vendet vetėm nė Akademinė Policore, nė Shkup. Pėr 280 vendet nė dispozicion janė paraqitur 348 kandidatė, kurse interesimi mė im vogėl ėshtė treguar nė Fakultetin bioteknik, ku pėr 260 vende janė paraqitur 76 kandidatė. Nė Universitetin e Shtipit, kanė mbetur tė pa plotėsuar vende nė tė gjitha fakultete, duke mos pėrjashtuar as Fakultetin e Informatikė (pėr 550 vende janė paraqitur 245 kandidatė) apo Shkolla e lartė shėndetėsore, kur pėr 215 vendet nė dispozicion janė paraqitur 108 kandidatė. Nė katėr universitetet shtetėrore nė Maqedonisė, janė paraqitur 11 mijė e 626 kandidatė, kurse janė 19 mijė e 356 vende gjithsej.

Nga: Laura Papraniku
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio