Studentet.info
Lajme : Rektori Kule: Emėrime direkte pėr ata me doktoratura jashtė vendit
Kyqur 04-09-2008 6:04:21 (1592 Lexime)

TIRANĖ, 4 SHTATOR - Kush ka mbaruar doktoraturėn jashtė shtetit do tė emėrohet menjėherė pedagog nė Universitetin e Tiranės. Kjo ėndėrr ėshtė bėrė realitet dje pėr Edmond Priftin, me profesion mjek kardiolog dhe Sokol Abazaj, kimist. Kėtė e bėri tė ditur rektori i UT-sė, Dhori Kule, ndėrsa bėri publike se u mbyll konkurrimi pėr 160 vendet e lira tė punės. Sipas tij, janė mbi 800 vetė qė po konkurrojnė pėr 160 vende dhe emrat e fituesve shpallen pėr dy javė. Ai shtoi se ata qė kanė mbaruar jashtė do tė emėrohen direkt. Vendet e reja tė punės u miratuan nga qeveria nė muajin qershor, kohė kur u ēel dhe konkurrimi. Deri dje, kishin aplikuar 800 persona.

Konkursi ėshtė me dosje, ndėrkohė qė kush ka mbaruar doktoraturėn jashtė do tė emėrohet automatikisht. Pedagogėt fitues do tė emėrohen brenda 1 tetorit, kur do tė jetė dhe dita e parė e shkollės. Pėr mungesė godinash, edhe kėtė vit, mėsimi do tė zhvillohet me dy turne.(SHQIP)
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio