Studentet.info
Lajme : Miratohen masterat 2-vjeēar tek Universiteti i Tiranės, Politekniku e Bujqėsori
Kyqur 04-09-2008 6:05:17 (2255 Lexime)

TIRANĖ, 4 SHTATOR - Studentėt qė mbaruan studimet e larta 3-vjeēare kėtė vit akademik dhe u diplomuan mund tė aplikojnė pėr master pranė fakultetit tė tyre. Qeveria miratoi dje degėt pėr Diplomėn e Nivelit tė Dytė pėr Universitetin e Tiranės, Universitetin Politeknik dhe Universitetin Bujqėsor tė Tiranės. Sipas sistemit tė Bolonjės, studimet e larta organizohen nė Diplomėn e Nivelit tė Parė (tre vjet), Diplomė e Nivelit tė Dytė (dy vjet). Kėtu bėjnė pėrjashtim dy fakultete, ai i Drejtėsisė dhe i Ekonomikut. Studentėt e kėtyre fakulteteve do tė vijojnė studimet e larta pėr katėr vite akademike dhe mė tej mund tė ndjekin masterin njėvjeēar. Ende nuk janė miratuar llojet e masterave pėr ta. Pas vendimit tė qeverisė, fakultetet qė do tė aplikojnė diplomėn dyvjeēare (master) do tė nxjerrin udhėzimet pėrkatėse dhe kriteret e konkurrimit. Mėsohet se pjesa mė e madhe e degėve do tė jenė tė hapura dhe disa tė tjera me kriter notėn mesatare mbi tetė.

Universiteti i Tiranės

Pranė universitetit mė tė madh nė vend do tė ēelen njė numėr i madh masterash. Kėshtu nė Fakultetin e Shkencave Sociale studentėt qė mbaruan shkollėn e lartė 3-vjeēare mund tė nisin ciklin dyvjeēar tė studimeve nė degėn "Pėrkatėsi gjinore dhe zhvillim". Nė pėrfundim tė masterit, studentėt marrin diplomėn me tė njėjtin emėr. Ky program studimi ka 120 kredite dhe zgjatja normale e tij ėshtė dy vite akademike. Ky ėshtė i vetmi master te shkencat sociale. Ndryshe do tė ndodhė te Fakulteti i Shkencave tė Natyrės, ku studentėt kanė mė shumė mundėsi zgjedhjeje. Do tė ketė master pėr "Biologji mjedisore", "Biologji molekulare", pėr ata qė mbaruan trevjeēaren pėr Biologji. Dega e Fizikės ka vetėm njė master me tė njėjtin emėr "Fizikė". Po pranė Fakultetit tė Shkencave tė Natyrės do tė ēelen masterat pėr "Bioteknologji molekulare dhe industriale", "Kimia industriale dhe mjedisore" dhe "Inxhinieria e proceseve kimike". Njė mori masterash janė tė mundura nė fakultetet me drejtim human. Kėshtu nė Fakultetin e Gjuhėve tė Huaja do tė ketė master pėr "Gjuhė dhe komunikim ndėrkulturor e turistik", "Pėrkthim teknik-letrar dhe interpretim", "Gjuhėsi e sotme" dhe "Gjuhėsi historike". Nė Fakultetin e Historisė dhe Filologjisė do tė ēelen mastera pėr secilėn degė. Kėshtu pėr ata qė mbaruan studimet pėr Histori janė tė mundura masterat pėr "Arkeologji", "Trashėgimi kulturore" dhe "Marrėdhėnie ndėrkombėtare". Nė degėn e gazetarisė do tė ēelen masterat pėr "Marrėdhėnie publike", "Gazetari evropiane dhe ndėrkombėtare", "Komunikimi ndėrkulturor", "Marketing mediatik", "Drejtimi dhe menaxhimi i mediave".

Universiteti Politeknik
Studentėt qė kanė pėrfunduar studimet e larta nė degėt inxhinierike mund tė konkurrojnė pėr master, kėtė tetor tė gjitha fakultetet do tė kenė masterin dyvjeēar me profile tė ndryshme. Kėshtu nė Fakultetin e Inxhinierisė Elektrike do tė ēelet programi i studimit "Automatizimi i industrisė" dhe "Energjetikė". Nė Fakultetin e Inxhinierisė Mekanike do tė ketė master pėr "Energjetikė", "Konstruksion makinash dhe mjete lėvizėse" dhe "Prodhim dhe menaxhim industrial".

Ndėrsa dega e "Inxhinieri materiale" do tė ketė dy lloje masterash pėr "Materiale" dhe "Metalurgji dhe fonderi".

Universiteti Bujqėsor

Studentėt qė u diplomuan nė Kamėz do tė kenė mundėsi tė ndjekin studimet e avancuara nė njė sėrė degėsh. Kėshtu te Fakulteti i Inxhinierisė Agrare ēelen masterat pėr "Hortikulturė", "Mbrojtja e bimėve", "Prodhimi bimor", "Zootekni", "Akuakulturė". Nė fakultetin e "Inxhinieri agromjedis" ēelet masteri me tė njėjtin emėr. Ndėrsa nė Fakultetin e Bioteknologjisė dhe Ushqimit do tė ketė master pėr "Vreshtari-teknologji" dhe "Teknologji agroushqimore".(SHQIP)
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio