Studentet.info
Lajme : Studentė tė kimisė qėndrojnė nė Universitete evropiane
Kyqur 11-09-2008 4:03:47 (1401 Lexime)

Lajpcig/ GJERMANI 11 SHTATOR– Inicuar dhe mbėshtetur nga TEMPUS projekti pėr Fakultetin e Shkencave Matematiko-Natyrore, programi studimor i kimisė, organizohen vizita disa mujore tė karakterit hulumtues-shkencor pėr studentėt e Universitetit Shtetėror tė Tetovės nga fushat pėrkatėse, nė Universitetet evropiane bashkėpunuese nė projekt.
Ejup Sadiki, absolvent i kimisė ishte ndėr ata qė pėrfitoi qėndrim disamujor nė Universitetin e Kimisė dhe mineralogjisė nė Lajpcig tė Gjermanisė.

“Pėrvojat e qėndrimit janė shumė pozitive. Bėnim testime, analiza, sinteza tė komponimeve nga mė tė ndryshmet nė laboratore mė tė sofistikuara. Njė pėrvojė shumė e vlefshme dhe njėkohėsisht e domosdoshme pėr formimin tim si kimist.”- u shpreh Ejup Sadiki.
Pėrmes projektit Tempus pėr Fakultetin e Shkencave Matematiko-Natyrore planifikohen organizime tė ngjashme edhe pėr studentė tė tjerė tė dalluar tė kimisė dhe programeve tė tjera pranė FSHMN-sė nė Universitete tė ndryshme evropiane. Projekti deri tani ka mundėsuar furnizimin e mė shumė pajisjeve laboratorike qė shfrytėzohen nga mė shumė programe studimore pranė FSHMN-sė si, pėr avancimin e kuadrit arsimor si dhe zhvillimin e kurrikulave tė programeve studimore.
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio