Studentet.info
Lajme : UEJL pėrfundimisht nė Shkup
Kyqur 24-09-2008 6:11:20 (1676 Lexime)

SHKUP, 24 SHTATOR- Kanė filluar tė martėn, ligjėratat e para tė Universitetit tė Evropės Juglindore nė Shkup, tė cilat kanė ēelur edhe siparin e veprimtarisė arsimore tė kėtij universiteti nė kryeqytet. “Me pak vonesė, por ja qė erdhėm nė Shkup”, tha rektori Alajdin Abazi, duke mos fshehur pretendimet pėr ndėrtimin e njė kampusi, sikurse i Tetovės. Objektin pėrballė Ambasadės italiane, ėshtė kontraktuar tė merret me qira pėr tri vite, me mundėsinė pėr vazhdimin kontratės edhe nė dy vite e ardhshme..“Ambiciet tona janė qė tė zgjerohemi shumė mė tepėr, kėtu nė Shkup, me mundėsinė pėr tė ndėrtuar edhe kėtu njė kampus universitar sikurse ai nė Tetovė”, tha Abazi.

Kjo kėrkesė e cila i ėshtė dėrguar Qeverisė prej para tri-katėr viteve, pritet tė pėrsėritet sė shpejti, pasi rektori i UEJL-sė, konsideron se shteti duhet tė financon veprimtarinė arsimore tė UEJL-sė. “Asnjė herė nuk kemi qenė universitet privat edhe pse na quajnė tė tillė, pasi kur u themeluam ligji nuk lejonte shkollim sipėror nė gjuhėn shqipe. Pėr universitetin tonė janė dhuruar vetėm mjete publike, vetėm se nuk kanė qene prej shteti tė Maqedonisė por prej shteteve tė jashtme evropiane dhe Amerikės”, sqaroi ai. UEJL dhe komuna e Sarajit, nė vitin 2006 arritėn marrėveshje pėr ndėrtimin e njė kampusi universitar, nė hapėsirat prej 28 mijė metra katrorė. Mirėpo ky plan nuk ka marrė ende dritėn e gjelbėr prej Qeverisė, tė cilės i kėrkohet tė financojė pjesėn e studimeve me interes tė ngushtė publik, sikurse janė studimet e administratės, biznesit dhe mėsuesisė. Me ndryshimet qė pėsoi ligji pėr arsim tė lartė, UEJL-ja, ka fituar statusin e Universiteti privat publik, joprofitabil. “Qeveria duhet tu pėrgjigjet kėrkesave tona, ndryshe ēfarė kuptimi do tė kishin ato ndryshime ”, tha Abazi. Gjatė promovimit tė hapjes sė studimeve tė para tė UEJL-sė, nė Shkup, ai vėrejti edhe dimezionin social tė kėsaj sipėrmarrje, qė mendohet ti ketė kushtuar universitetit jo me pak se 200 mijė euro. “Nė tė ardhmen shpresojmė tė kemi mė tepėr studentė, pasi planifikojmė tė zgjerojmė edhe numrin e programe”, u shpreh Henry Dixon, drejtori i UEJL-sė nė Shkup. Studentėt, sikurse tha ai, do tė kenė tė njėjtat qasje dhe privilegje nė shėrbimet e Universitetit, njėjtė sikurse studentėt nė kampusin universitar nė Tetovė edhe pse sikurse e pranoi edhe rektori Abazi, studentėt e kryeqytetit nuk do tė kenė komoditetin e studentėve tė kampusit universitar nė Tetovė.

120 studentėt e parė
UEJL, pėr vitin 2008/2009, do tė startojė me dy programe studimore tė Drejtėsinė (nė shqip dhe maqedonisht) si dhe me Informatikėn e biznesit, ku studimet do tė zhvillohen vetėm nė gjuhėn angleze. Deri tani, janė regjistruar 120 studentė gjithsej, kurse pėrpjesėtimi sipas pėrkatėsisė etnike, thuhet se ėshtė 50 pėr qind shqiptarė dhe 50 pėr qind maqedonas.

Nga: Laura PAPRANIKU
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio