Studentet.info
Njoftime : NJOFTIM
Kyqur 05-10-2008 6:49:49 (2652 Lexime)

Me :daten 06.10.2008

Ne :Fakulltetin Filioligjik Salla e Kuqe

Ora: 15:00

Ne emėr te shoqatės studentore “Societas Albania” e cila pėrfaqėson dhe pasqyron identitetin e studentėve shqiptarė tė cilėt studiojnė ne Universitetet Austriake ju njoftojmė se me datėn 06 tetor 2008 do te mbajmė njė ditė informative me studentėt te cilėt dėshirojnė tė vijojnė studimet ne universitetet Austriake .

Si sperfaqesues te Shoqatės se lartpėrmendur kemi shprehur dėshirėn dhe kemi bere organizimin e duhur qe te vizitojmė Republikėn e Kosovės ne mėnyre qe te njihemi nga afėr me jetėn studentore atje, ne te njėjtėn kohė, do tė zhvillojmė disa biseda dhe tė japim ndihmėsen tonė pėr ata studentė tė cilėt dėshirojnė qė nė njė tė ardhme te vazhdojnė studimet ne universitetet austriake.

Ndihma pėr studentėt qe dėshirojnė tė studiojnė ne Austri :

1. Informimi mbi dokumentet dhe formalitet e ndryshme qe duhet pėr marrjen e vizės ne ambasadėn austriake ne Kosove .2. Informimi mbi mundėsitė qe ofrojnė Universitet ne Austri dhe mbi dokumentet e nevojshme pėr regjistrimin ne kėto Universitete3. Postimi i dokumenteve ne siglėn e Organizatės dhe pėrkujdesja e Organizatės ne rast se dalin probleme ( p.sh, mungesa e ndonjė dokumenti etj.)

2. Ndihma pėr studentėt e po sa ardhur ne Austri :1. Gjetja e njė akomodimi provizor deri sa studentėt tė gjejnė njė vend qe atyre ju duket mė i pėrshtatshėm

b.Udhezime , ndihme dhe kėshilla pėr plotėsimin e dokumenteve qe duhen pėr marrjen e lejes se qėndrimit , pėr plotėsimin e dokumenteve te nevojshme pėr pranimin ne Universitet etj.

c.Dhenia e informacionit baze pėr :

I. Mjetet e transportit baze , dhe mėnyrat e lėvizjes .

II. Vendndodhja e supermarketeve ushqimore , dyqaneve te ndryshme dhe objekteve qe

nevojiten pėr plotėsimin e nevojave personale te studentėve .

III.Vendodhja e disa Pub , lokaleve dhe vendeve te tjera (Muze , Teatėr , Kinema ) pėr

argėtimin e studenteve .

Societas-Albania

Dukagjin Daci – Kryetar

&

Lobi i Studentėve i ARK-sė
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio