Studentet.info
Lajme : Filloi gara e profesoreve te Universitetit per akademike
Kyqur 05-10-2008 6:50:49 (3826 Lexime)

Qytetaret per here te pare mund ti shfletojne dhe te japin mendimet e tyre, te cilat do te trajtohen nga komisionet perkatese lidhur me dosjet e profesoreve qe jane kndidate per anetare te rinje te Akademise.

Jane keta 48 kandidate dosjet e tyre te perpiluara nga fakultete ku jane te punesuar dhe te forcuara me pjesen tjeter nga seksioni perkates i ASHAK-ut per nje jave rresht u publikuan brenda godines se Akademise ku do te mund te kene qasje te gjithe qytetaret e interesuar per kete.

Sipas drejtuesve te ASHAK-ut pasi te perfundoi kjo periudhe shtatediteshe, do te mblidhen anetaret e seksioneve perkatese , te cilet do te votojne per kandidatet qe i takojne seksionit te tyre, ku do te merren parasysh fjalet e qytetareve- te shprehur ne leter.
Gjate shqyrtimit neper seksione kandidatet duhet ta perfitojne gjysmen, plus nje vote dhe ne proceduren e metejme , perkatesisht Kuvendin Zgjedhor ku perfundimisht zgjidhen anetaret e rinje , por edhe avansimin eventual te anetareve te tanishem korrespondente. Ne anetare te rregullt shkonje vetem kandidatet te cilet fitojne votat ne seksionet perkatese gjysemen plus nje vote me teper.

Keto jane propozimet:

Propozimet e institutit Albanologjik
1. Mehmet Halimi
2. Rexhep Doci
3. Shefkije Islamaj
4. Qeml Murati
5. Ymer Jaka
6. Resmije Kryeziu
7. Sadri Fetiu
8. Zekirja Cana

Fakulteti Filolofjik
1. Agim Deva
2. Zejnullah Rrahmani
3. 3. Agim Vinca
4. Sali Bashota

Fakulteti Filozofik
1. Jahja Drancolli
2. Islam Krasniqi
3. Hajrullah Koliqi

Instit i Historise
1. muhamet Shatri
2. Izber Hoti

Fakulteti i Arteve
1. Xhevat Xhafa
2. 2.Rafet Rudi
3. Fadil Hysa

Fakulteti i Shkencave Matematiko-Natyrore
1. Fetah Podvorica
2. Salih Gashi
3. Mustafe Bicaj
4. Isa Elezaj
5. Ramadan Zejnullahu
6. Rexhep Gjergji
7. FatonBerisha
8. Asllan Pushka

Fakulteti i Inxhenjerise Elektrike dhe Kompjuterike
1. Agni Dika
2. Nebi Caka
3. Jusuf Krasniqi
4. Alajdin Abazi

Fakulteti Inxhenjerise Mekanike
1. Fejzullah Krasniqi
2. Bajrush Krasniqi

Fakulteti Ekonomik
1. Sabahudin Komoni

Kurse propozime te Seksioneve te ASHAK-ut
1. Bajram Berisha
2. Pajazit Nushi
3. Isa Mustafa
4. Tahir Emra
5. Luan Mulliqi
6. Nusret Salihamixhiq
7. Emine Bakalli
8. Mehmet Kraja (per anetar te rregullt)
9. Sabri Hamiti (per anetar te rregullt)
10. Francesko Altimari (per anetare te jashtem)
11. Latif Susuri (per anetar te rregullt)
12. Engjell Berisha (per anetar te rregullt)

Drejtuesit e Akademise se Sheknces dhe Artevete Kosoves tregojne se sipas ligjit dhe statutit te ASHAK-se te drejte propozimi kan te gjitha fakultet qe kane Keshilla Shekncore-Mesimore dhe institucionet shencore Publike. Kandidatet do te vleresohen ne baze te punes se tyre shkencore dhe Kandidatet qe arrijne te behen anetare te akademise pervec privilegjit te te qenit akademike do te marrin edhe nga nje shume mujore te te hollave si shperblim per perkushtimin e tyre jetesor ndaj shkences. Pagesa behet nga zgjedhja anetar i Akademise dhe zgjat gjer ne fund te jetes.
Shpresojme se keto zgjedhje do te jene njelloj reforme, gjallerimit fatlume per Akademine dhe kandidatet e propozuar.
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio