Studentet.info
Lajme : Filloi viti akademik, hapet edhe Fakulteti i Mjekėsisė nė USHT
Kyqur 06-10-2008 5:00:00 (1617 Lexime)


TETOVĖ, 6 TETOR- Filloi viti i ri akademik 2008/2009 dhe u bė hapja e Fakultetit tė Mjekėsisė nė Universitetin Shtetėror tė Tetovės. Nė kėtė slomenitet morėn pjesė zv/kryeministrat e Maqedonisė Abdylaqim Ademi, Ivica Bocevski, minstri i Shėndetėsiė Bujar Osmani, ambasadorėt e shumė vėndeve nė Maqedoni, rektor tė ballkanit dhe Europės, dekan, professor, student dhe mysafirėve tė ndryshėm
Rektori i USHT-sė Prof.Dr Sadi Bexheti pėrshėndėti tė pranishmit duke theksuar se fakulteti i shkencave mjekėsore ėshtė njė ndėr tė ariturat mė tė mėdha tė kėtij universiteti. ”Reformat e implementuara e kanė ngritur universitetin tonė nė institucion shumė tė respektuar nė vend dhe mė gjėrė, pjesėmarrja jonė aktive nė organizata ndėrkombėtare universitare si anėtarėsimi I rregullt nė EUA, nėnshkrimi I MAGNA Kartės, zbatimi I tė gjitha reformave tė arsimit sipėror sipas procesit tė Bolonjės, implementimi I sistemit evropian tė tranferit tė kreedive dhe duke respektuae ligjin mbi arsimin e lartė tė republikės sė Maqedonisė, kanė mundėuar rritjen e cilėsisė sė studimeve tha rektori i USHT-sė


Ndėrsa zv/kryeministri i Maqedonisė Abdylaqim Ademi duke urruar fillim tė mbarshėm tė vitit akademik tha se :”Qeveria e Maqedonisė do tė mbikqyr me kujdes punėn institucioneve tė arsimit tė lartė dhe nuk do tė lejojmė qė tė shkelet ligji dhe tė partizanizohen organet e tij. Ju profesor tė nderuar keni mė shumė pėrgjegjėsi se sa kolegėt e juaj nė universitetet tjera.Pėrgjegjėsia juaj ėshtė e madhe sepse ky tempull ėshtė ndėrtuar mbi gjakun e dėshmorėve”
Ndėrkaq ministri i shėndetėsisė Bujar Osmani, tha se me hapjen e fakultetit tė mjekėsisė dukshėm do tė rritet konkurenca, avancimi I kuadrit mjekėsor.Qeveria e Maqedonisė me kėtė tregon se punon nė pėrmbushjen e kritereve dhe vėien e bazave tė shėndosha tė qytetarėve tė saj.”Dua tė informoj se qeveria ka nė plan ndėrtimin e klinikės universitare nė Tetovė, poashtu qeveria ka financuar pėrkthimin e 70 librave enkas pėr fakultetin e shkencave tė mjekėsisė”, tha Osmani

Fjalime pėrshnėdetėse mbajtėn edhe zv.kryeministri Ivica Bocevski prorektor tė universitetve tė ndryshme si ai i Gracit Thrakisė dhe i Tulzllės.
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio