Studentet.info
Lajme : Ecolog-u ndihmon nevojtarėt pa zhurmė
Kyqur 07-10-2008 4:41:02 (1541 Lexime)


TETOVĖ, Gjatė ditėve tė fundit tė Ramazanit nė takime me familje nevojtarėsh dhe shoqata humanitare morėm vesh se janė ndarė shumė ndihma nga Ecologu pėr skamnorėt tė cilat i ka shpėrndarė filiala e Tetovės, si dhe njė numėr tė madh ndihmash edhe ndėrmjet shoqatave humanitare pėr listat e tyre tė nevojtarėve, ndėrsa nuk janė bėrė publike aktivitetet humanitare tė Ecologut nė asnjė nga mediat e vendit.

Tė shtyrė nga kurioziteti pėr tu informuar mė detajisht, biseduam me shoqatėn humanitare El Hilall dhe disa familje tė cilėt na njoftuan se Ecolog-u pėr shumė vite resht ėshtė donator dhe krah i shumė njerėzve nė nevojė dhe familjeve tė dėshmorėve.
“Ecologu ndihmon nevojtarėt pa zhurmė”. Ky ishte mendimi i tė gjithėve me tė cilėt biseduam, ndėrsa u bindėm pėr kėtė gjatė tentimit pėr tu informuar mė detajisht nė zyrat e Ecologut nė Tetovė, ku u takuam me kėshillin pėr ndihma njerėzve nė nevojė.
Jonuz Rexhepi dhe Asllan Reshiti, sqaruan se pronarėt e Ecologut nuk dėshirojnė tė bėjnė publike aktivitetin e tyre humanitar, pasi me rėndėsi ėshtė qė ndihmat kanė shkuar te ata qė kanė pasur nevojė.

Pasi nisem tė largohemi pamė se njėri nga nėpunėsit e zyrės sė Tetovės ishte gati tė niset pėr nė Kosovė dhe patėm fatin tė marrim disa sqarime. Nėpunėsi i Ecologut nė Tetovė, Zenjnel Shabani, qė e njihnim edhe mė herėt, si ish-punėtor tė zyrės sė Sharr Turistit na sqaroi konkretisht nė lidhje me aktivitetet humanitare tė Ecolog-ut.

“Jam bėrė gati tė nisem pėr nė Kosovė qė ti pėrcjell njė ndihmė pėr mbi 50 familjeve, shoqatės humanitare tė Shtimjes e cila na ka pėrcjell listėn e familjeve qė kanė nevojė pėr ndihmė, dhe disa individė qė i ndihmon Ecologu nė ēdo Bajram. Ndėrsa nė Tetovė dhe rrethinė kemi shpėrndarė vetėm tani pėr festat e Bajramit, mbi 200,000 dollar amerikan pėr afėr 600 familjeve”, sqaroi Shabani. Ai na informoi se nė ēdo fshat Ekologu ka listat e familjeve skamnore, qė nga vitet e kaluara dhe ēdo vit i verifikon ndėrsa gjatė vitit ndodhė qė edhe tė shtojmė njerėz ose edhe tė heqin ndonjė qė ka pėrmisuar gjendjen.
Ecolog-u poashtu ka ndihmuar shumė shoqata humanitare nė vend dhe nė hapėsirat shqiptare, ndėrsa janė pėrfshirė tė gjithė grupet nė nevojė, si dėshmorėt, familjet e varfra, fėmijėt bonjak etj. Kurioziteti ynė ishte edhe nė lidhje me periudhat e aktiviteteve humanitare tė Ecologut dhe konkretisht e pyetėm Zejnel Shabanin, vetėm pėr Bajram, Ecologu bėnė aktivitete tė tilla humanitare?. Nėpunėsi i Ecologut na sqaroi se gjatė tėrė vitit realizojnė aktivitete humanitare por tė gjitha janė tė kontrolluar, pėr shkak se ka lloj-lloj kėrkesash dhe ato verifikohen dhe mė nė fund, nė shumė raste, kėrkesat e shumta tė njerėzve i kontrollon edhe vet Lazim Destani dhe kur vėrtetohet se janė tė nevojshme, ne marrim pėlqimin pėr ti realizuar qofshin ato, mjekime, ndihma ekzistence, botime librash dhe lloj e lloj kėrkesash tjera.
Zendel Shabani na informoi se aktivitete tė ngjashme zhvillohen jo vetėm nė filialen e Tetovės, por edhe tė gjithė filialet tjera tė Ecologut. Ai tha se kur bėhet fjalė pėr shuma mė tė mėdha, vendos qendra e Ekologut nė Düsseldorf apo ajo nė Dubai. Njė rast konkret tregoi Shabani ku qendra e Düsseldorfit lėshoi njė ndihmė prej 100 mijė dollarėsh pėr katastrofėn e Gėrdecit nė xhirollogarinė e emergjencės nė Gėrdec qė t’ju zbutet sado pak dhimbja atyre familjeve tė goditura, ndėrsa mjetet financiare janė derdhur nė xhirollogarinė e Reifeissen Bank nė Tiranė dhe besojmė se kanė arritur ndihmat nė vendin e duhur. Pėrfaqėsuesi i Ecologut Zejnel Shabani tha se aktivitetet humanitare tė Ecologut vazhdojnė, ndėrsa qėllimi dhe misioni i Ecologut ėshtė qė tu dal nė ndihmė nevojtarėve.
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio