Studentet.info
Lajme : Universiteti i Gracit pėrkrah Mjekėsinė e USHT-sė
Kyqur 08-10-2008 6:18:51 (2027 Lexime)


TETOVĖ, 8 TETOR - Para studentėve tė Fakultetit tė mjekėsisė, udhėheqėsisė sė Universitetit Shtetėror tė Tetovės, prorektori i Universitetit Mjekėsor tė Gracit, prof. dr. Gilbert
Reibnegger pėrmes njė prezantimi vizuel paraqiti tė dhėna mbi Universitetin Mjekėsor tė Gracit, historikun, programet e studimit, planprogramet e aplikuara, metodat e studimit dhe hulumtimit, mjetet dhe hapėsirat, programet dhe projektet ndėrkombėtare, programet e shkėmbimit tė studentėve, pėrkrahja akademike dhe financiare pėr studentėt etj.

Universiteti Mjekėsor i Gracit nė pėrbėrjen e tij pėrmban 14 institute paraklinike, 23 departamente klinike, me mbi 800 profesorė tė rregulltė e 200 viziting profesorė, ku mbi 80% e tyre janė tė angazhuar edhe si punonjės nė klinikėn universitare. Ofron studime deridiplomike, studime tė magjistraturės dhe doktoraturės nė mjekėsi humane, stomatologji dhe infermieri. Numri i studentėve qė studiojnė nė UMG ėshtė mbi 4500, ndėrsa ēdo vit akademik vetėm nė mjekėsi humane dhe stomatologji pranohen 360 deri 400 studentė tė rinj.

Graci, qyteti nė juglindje tė Austrisė, me 250.000 banorė ėshtė qendėr e 4 universiteteve, pėrfshirė kėtu edhe Universitetin Mjekėsor tė Gracit, me mbi 40.000 studentė. Universiteti Mjekėsor i Gracit si institucion mė i lartė arsimor ėshtė relativisht i ri, ėshtė themeluar nė vitin 2004, megjithatė ka njė historik tė mahnitshėm, ėshtė themeluar nė vitin 1863 dhe ka funksionuar si fakultet pranė Universitetit tė Gracit, i cili ka njė historik qė daton nga viti 1585. Ėshtė njė nga universitetet qė mė sė shumti i ka dhėnė kontribut shkencave mjekėsore, e pėr kėtė tregon fakti qė nga universiteti 4 profesorė e hulumtues kanė marrė ēmimin Nobėl pėr mjekėsi.

Prorektori i UMG-sė, prof. Gilber Reibnegger dhe Rektori i USHT-sė nė njė bisedė pune kanė pėrfunduar me detajet e realizimit tė mė shumė pikave tė bashkėpunimit, ndėr tė cilat parashihen shkėmbim studentėsh, realizimin e pjesės praktike pėr studentėt e USHT-sė, pėr lėndėn e anatomisė nė Grac, viziting profesorė nga Graci nė Tetovė pėr lėndėt e anatomisė, histologjisė, kimisė, biologjisė dhe fizikės, si realizimin e njė shkolle verore tė pėrbashkėt nė Grac, tė gjitha brenda kėtij viti akademik.

Prorektori Reibnegger nė emėr tė Universitetit mjekėsor tė Gracit shprehu gatishmėrinė pėr realizimin e kėtyre objektivave. ”Unė kam kėnaqėsinė qė tė bashkėpunoj me Universitetin Shtetėror tė Tetovės. Ne tani kemi mė shumė se njė vit qė kemi filluar bisedimet dhe bashkėpunimin. Tani ėshtė koha e finalizimit tė projekteve tė pėrbashkėta. Ne ndjejmė kėnaqėsinė t’i ofrojmė eksperiencėn tonė studentėve tė USHT-sė” u shpreh prorektori Reibnegger. Ndėrkaq, rektori i USHT-sė, prof. dr. Sadi Bexheti shprehu falėnderime pėr pėrkrahjen qė jep Universiteti Mjekėsor i Gracit. “Ne jemi mirėnjohės pėr ndihmėn qė ofron Universiteti Mjekėsor i Gracit. Si njė nga qendrat mė tė avancuara mjekėsore nė Evropė, pėr Fakultetin e Shkencave tė Mjekėsisė sė USHT-sė, kjo ėshtė njė pėrparėsi dhe eksperiencė e pazėvendėsueshme, sidomos duke marrė parasysh se ne pėr herė tė parė ofrojmė studime nga fusha e mjekėsisė nė Universitetin tonė.” u shpreh rektori Bexheti.

USHT dhe Fakulteti i mjekėsisė ndėrkohė kanė nėnshkruar edhe marrėveshje tė tjera tė bashkėpunimit me mė shumė qendra hulumtues evropiane nga fusha e mjekėsisė, si me Universitetin Goethe tė Frankfurtit, Universitetin e Thrakisė, Universitetin Haxhitepe, Universitetin e Mariborit, Universitetin e Lublanės dhe tė Zagrebit, si dhe me qendrat regjionale tė Shkupit, Tiranės e Prishtinės.
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio