Studentet.info
Lajme : "Garat kosovare pėr studimin e rastit"
Kyqur 03-12-2004 9:26:23 (1510 Lexime)


"Garat kosovare pėr studimin e rastit"
Zhvillohen garat preliminare nė UP, pėr t’i pėrzgjedhur studentėt qė do tė marrin pjesė nė garat rajonale

Nė kuadėr tė projekteve tė organizatės ndėrkombėtare jofitimprurėse WUS-AUSTRIA, qė kanė pėr qėllim mbėshtetjen e studentėve, profesorėve dhe infrastrukturės se Universitetit tė Prishtinės drejt reformimit tė shkollimit tė lartė, sot nė Prishtinė fillojnė garat preliminare tė studentėve tė kėtij universiteti, pėr t’i pėrzgjedhur studentėt qė do tė marrin pjesė nė garat rajonale, tė cilat do tė mbahen vitin e ardhshėm, nė Sarajevė

Nė kėto gara, tė emėrtuara ; “Garat kosovare pėr studimin e rastit”, do tė marrin pjesė 67 absolventė dhe studentė tė diplomuar. Ato do tė zhvillohen nė 4 lėmi akademike ; ekonomi, jurisprudencė, shkencat politike dhe ato ndėrkombėtare. Qėllimi i organizimit tė kėtyre garave ėshtė qė studentėve t’iu ofrohet mė shumė praktikė, e cila iu ka munguar dėri tashti nėpėr fakultete dhe njėkohėsisht edhe qė akademikėt e rinjė tė afrohen mė punėdhėnėsit, tha Artan Shema, koordinator i projektit. Studentėt do tė garojnė nė katėr raste tė simuluara: Rasti i biznesit ; rasti i teknologjisė informative-komunikative ; simulimi i rastit tė gjyqit dhe simulimi i punės sė Kėshillit tė Sigurimit tė OKB-sė. Studentėt mė tė mirė nė “Garat kosovare tė studimit tė rastit”, do tė marrin pjesė nė garat, tė cilat vitin e ardhshėm mbahen nė Sarajevė, ku do tė garojnė edhe studentėt nga 8 vende tė tjera tė Evropės Jug-Lindore, tė cilėve do t’iu mundėsohet edhe bursa dhe kryerja e praktikės nė institucione tė ndryshme.(RTK)
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio