Studentet.info
Lajme : Edi Rama: Universitetet tona si fabrika me 3 turne
Kyqur 13-10-2008 9:14:07 (1358 Lexime)


TIRANĖ, 13 TETOR - Kryetari i Partisė Socialiste, Edi Rama ia kushtoi studentėve daljen e tij publike sot pėrpara gazetarėve. Duke i uruar suksese mbi 25 mijė studentėve qė u ulėn nė auditore pėr tė nisur vitin e ri akademik 2008-2009, Rama e quajti “paaftėsi tė qeverisė” sistemin e liberalizimit tė universiteteve. “I ashtuquajturi liberalizim ėshtė shprehja mė shembullore e paaftėsisė e kėsaj qeveria injorante. Univesitetet sot janė shtuar nė fabrika me tre turne dhe ku mesatarja e maturantėve ėshtė 6.3” – tha kreu socialist.

Duke akuzuar qeverinė se “ka braktisur detyrėn pėr studentėt dhe familjet fėmijėt e tė cilėve studiojnė nė kėto universitete premtoi se nėse socialistėt do tė vinin nė pushtet do tė kishte ndryshime radikale nė arsim, “ku asnjė talent nuk do tė fshihet, asnjė fakultet nuk do tė dėnohet nga mungesa e kushteve dhe asnjė student nuk do tė ketė njė diplomė qė ėshtė vetėm karton”.
Deklarata publike e kryetarit socialist pėr arsimin e problemet e tij, pėrkojnė nė njė kohė me pėrplasjen mė tė madhe institucionale mes qeverisė Berisha dhe prokurorisė ( pėr cėshtjen e Fazllic) qė ka ndodhur gjatė kėtyre tre viteve. Edhe pyetjet e gazetarėve tė pranishėm nė konferencėn e liderit tė partisė mė tė madhe nė opozitė u pėrqėndruan nė kėtė cėshtje
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio