Studentet.info
Lajme : Orė letrare nga shkrimtarė shqiptarė qė jetojnė nė diasporė
Kyqur 21-10-2008 6:57:10 (1645 Lexime)

TETOVĖ, 18 TETOR- Nėn organizimin e shoqatės sė artistėve “Pushkin” dhe Universitetit Shtetėror tė Tetovės dhe Fakultetit Filologjik tė USHT-sė, nė amfiteatrin e Rektoratit tė USHT-sė u organizua orė letrare me shkrimtarė dhe poetė nga Shqipėria qė jetojnė nė diasporė.

Iliriana Sulkuqi (me banim nė New York), poete, gazetare dhe kryeredaktore e revistės “Pelegrin” qė botohet nė SHBA, Kolec Traboini, poet, gazetar, kineast me banim nė Boston, Dilaver Baxhaku: gazetar, botues me banim nė Tiranė dhe nė Milano (Itali) dhe Vitore Sallaku, akrobate e shquar e cirkut, mjeshtre e punės dhe krijuese nga Tirana u prezantuan para auditorit me mė shumė tituj tė tyre dhe kolegėve qė punojnė dhe krijojnė nė diasporė. Njė numėr tė konsiderueshėm tė tyre i dhuruan bibliotekės sė Universitetit Shtetėror tė Tetovės dhe Fakultetit Filologjik tė USHT-sė. Poezi dhe fragmente tė disa titujve u lexuan para tė pranishme.

Prof. dr. Luljeta Isaku, dekane e Fakultetit Filologjik, pėrshėndeti mysafirėt nė emėr tė Rektorit tė USHT-sė, nė fjalėn e rastit, shprehu lėvdata pėr punėn, krijimtarinė dhe aktivitete e shkrimtarėve shqiptarė nė diasporė.
Edhe Valbona Zunēe, nėnkryetare e Shoqatės sė artistėve “Pushkin” shprehu falėnderime pėr mundėsinė e organizimit dhe bashkėpunimin tanimė tė zakonshėm me Universitetin Shtetėror tė Tetovės.

Tė pranishėm nė kėtė orė letrare ishin profesorė e studentė nga Fakulteti Filologjik, programi studimor gjuhė dhe letėrsi shqipe dhe profesorė e studentė tė fakulteteve tjera tė USHT-sė.
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio