Studentet.info
Lajme : Edicioni i 5-tė i Ēmimit Letrar “Serembe”
Kyqur 28-10-2008 3:43:57 (1740 Lexime)


TETOVĖ, 27 TETOR- Nė hapėsirat e hotel “Lirakut”, nė organizim tė Universitetit Shtetėror tė Tetovės, Shoqatės sė Shkrimtarėve Shqiptarė tė Maqedonisė, grupacionit “Pedrollo” dhe Klubit tė Artistėve tė Laēit, u organizua ceremonia e ndarjes sė ēmimeve “Serembe”, edicioni i pestė 2008.
Tė pranishėm nė kėtė ceremoni ishin udhėheqės dhe pėrfaqėsues nga Universiteti i Prishtinės, Universiteti Politeknik i Tiranės, Universiteti Bujqėsor i Tiranės, shkrimtarė nga Maqedonia, Italia, Shqipėria, Kosova, pėrfaqėsues tė bashkėsive fetare etj.

Nė mungesė tė kryetarit tė Komisionit pėr ndarjen e ēmimit letrar “Serembe” amb. Silvano Pedrollo, Rektori i USHT-sė bėri hapjen solemne tė ceremonisė.

“Universiteti ynė si pėrherė qėndron nė pėrkrahje tė kėtyre aktiviteteve kulturore, sepse zhvillimi i procesit arsimor ėshtė i lidhur ngushtė me punėn krijuese dhe artistike. Pėr aq mė tepėr nė kėtė rast, kur kryesuesit e njė ēmimi prestigjioz, siē ėshtė ky i Grupit industrial “Pedrollo” u jepet krijuesve shqiptarė nga vendi - Maqedonia. Ky ėshtė njė nderim edhe pėr ne si Universitet, pėrmes tė cilit e shprehim kujdesin tonė pėr zhvillimin e krijimtarisė letrare dhe kulturės nė pėrgjithėsi, me qėllim tė integrimit tė Universitetit nė rrjedhat e pėrgjithshme shoqėrore.” u shpreh rektori i USHT-sė, prof. dr. Sadi Bexheti.

Fjalė rasti mbanė edhe nėnkryetari i Shoqatės sė Shkrimtarėve Shqiptarė tė Maqedonisė, zt. Rami Kamberi, kryetari i Klubit tė Artistėve tė Laēit, zt. Ēezar Rica dhe kryetari i jurisė pėr ēmimin “Serembe”, zt. Agron Tufa.

Pėr fitues tė edicionit tė pestė tė Ēmimit Letrar “Serembe”, komisioni pėr ndarjen e ēmimit i kryesuar nga poeti Agron Tufa shpalli kėta personalitete: Murat Isaku, Mentor Qoku, Kalosh Ēeliku, Flutura Aēka, Kujtim Hoxha dhe Salajdin Salihu. Ēmimet u ndanė nga Rektori i USHT-sė, prof. dr. Sadi Bexheti, Rektori i UPT-sė, prof. dr. Jorgaq Kacani, kryetari i Klubit tė Artistėve tė Laēit, zt. Ēezar Rica, dekani i Fakultetit Filologjik tė USHT-sė, doc. dr. Luljeta Isaku dhe nga zt. Antonin Paloka, bashkėpunėtor i dy aktiviteteve tė organizuara mes USHT-sė dhe Grupit Industrial “Pedrollo”
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio