Studentet.info
Lajme : Rektorėt, fuqizimi i kancelarit nė universite ėshtė absurd
Kyqur 03-11-2008 3:14:37 (1298 Lexime)

TIRANĖ, 3 NĖNTOR - Drejtuesit e arsimit tė lartė vazhdojnė tė kundėrshtojnė ligjin e arsimit tė lartė duke e argumentuar atė tepėr negativ pėr arsimin

Ligji pėr arsimin edhe pas miratimit vazhdon tė hasė nė kundėrshtimet e akademikėve duke e quajtuar atė aspak pozitiv. Madje fuqizimin e rolit tė kancelarit nė universitete e quajnė absurd, problem ky i ngjashėm edhe me ligjin pėr drejtėsinė. Kreu i Fakultetit Histori-Filologji, Shezai Rrokaj, pohon se nė lidhje me mėsimdhėnien ligji nuk pėrmirson asgjė. Ajo qė u quajt sistemi i gėrshėtimit tė kėrkimit me mėsimdhėnien mbeti njė ėndėrr nė sirtar”,- pohon Rrokaj.

Ndėrkohė edhe kryetari i Konferencės sė Rektorėve, Jorgaē Kaēani, tregon rezervat e tij nė lidhje me ligjin pėr arsimin e lartė duke pohuar se pasojat e kėtij ligji do t’i vuajė pikėrisht sistemi arsimor. Pikėrisht rolin qė do tė ketė kancelari Kaēani e sheh tepėr negative. “Ajo qė duket absurde ėshtė fuqizimi i rolit tė kancelarit, problem ky i ngjashėm me dhe me ligjin pėr drejtėsinė”,- pohon Kaēani duke shtuar se do tė ishte e udhės qė univeristeteve t’u lihej nė dorė qė tė kishin mundėsi tė bėnin dhe investime nė teknologjinė e mėsimdhėnies dhe teknologjinė e pėrmirėsimit tė bazės laboratorike.

Ligji pėr arsimin e lartė ka disa muaj qė ėshtė miratuar pavarsisht kundėrshtive qė erdhėn nga stafet akademike, kundėrshti qė do tė ishin shumė tė forta sa do tė dėgjoheshin nė zyrat presidenciale dhe qė nisėn kėshtu njė seri debatesh pėr amendimet qė kėrkon ky ligj. Madje disa nga stafet akademike para se tė miratohej ligji kanė kėrkuar edhe ndihmėn e strukturave tė drejtėsisė pasi ky ligj ėshtė argumentuar si antikushtetues.

Nga: Eglantina Bardhi
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio