Studentet.info
Lajme : Protestė pėr lirimin e tė burgosurve tė Brodecit
Kyqur 07-11-2008 15:06:38 (1262 Lexime)


TETOVĖ, 6 NĖNTOR - Parlamenti i studentėve tė USHT-sė nė Tetovė sot organizoi protestė pėr lirimin e tė burgosurėve tė Brodecit dhe pėr mbylljen e proceseve gjyqėsore tė kthyera nga Tribunali i Hagės.
Nė protestėn me moton "Drejtėsi pėr tė gjithė" u kėrkua ndalimi i diskriminimit tė shqiptarėve si dhe zgjidhja e statusit tė familjeve tė dėshmorėve dhe invalidėve tė luftės tė UĒK-sė.

"Kėrkojmė nga gjyqėsia e kėtij shteti, tė gjykoj drejt dhe nė mėnyrė objective qė kėta tė burgosur tė shpallen tė pafajshėm para gjyqėsisė, poashtu ngrejm zėrin kundėr rasteve tė Hagės, tė kthyera nga gjykata ndėrkombėtare tė cilat me qėllime tė caktuara pushteti I Maqedonisė I aktualizoi me tė padrejt kundėr shqiptarėve", thotė kryetari i parlamentit studentor, Gadaf Uzairi.
Kryetari I lėvizjes qytetare shqiptare Semi Hebibi tha se populli shqiptar ėshtė gjithmonė paqėsor. "Nuk kemi qenė asnjėher luftėnxitės, sepse ne asnjėher nuk I kemi sulmuar ata nė Berovė apo diku tjetėr nė Bullgari apo nė Serbi", shtoi Hebibi.
Ndėrkohė, protestuesit bllokuan dhe rrugėn drejt Gostivarit dhe Shkupit. Ata nėpėrmjet kėsaj proteste shprehėn revoltėn e tyre rreth asaj qė po ndodh kohėn e fundit nė vend ndaj shqiptarėve.

Nga: Valmir Kuēi
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio