Studentet.info
Lajme : Fakulteti i Mjekėsisė, kritere tė reja pėr proviemet e vjeshtės
Kyqur 16-11-2008 9:12:47 (1667 Lexime)

TIRANĖ, 16 NĖNTOR - Fakulteti i Mjekėsisė ka vendosur tė lehtėsojė kriteret pėr provimet e vjeshtės. Vendimi pas protestave tė studentėve

Studentėt e Fakultetit tė Mjeksisė do tė pėrballen me kritere tė reja pėr provimet e vjeshtės qė do tė zhvillohen me datė 15-30 nėntor. Fatmirėsisht kėto kritere do tė jenė mė tė lehta duke sjellė shanse mė shumė pėr tė mos humbur vitin.

Kėshtu

Kėshilli i Fakultetit tė Mjekėsisė ka miratuar sė fundmi vendimin pėr numrin e krediteve qė duhet tė kenė studentėt, qė tė pranohen nė provimet pėr vjeshtė, qė tė mos humbin vitin akademik. “Pėr studentėt qė duan tė kalojnė nga viti i parė nė tė dytin, autoritetet drejtuese tė fakultetit kanė kushtėzuar marrjen e jo mė pak se 30 kredite qė tė futen nė provime, sipas sistemit tė Bolonjės”, bėhet e ditur nga Kėshilli i Fakultetit duke u shtuar se studentėt qė kanė humbur disa provime nė vitin e dytė dhe duan tė kalojnė nė vitin e tretė, nuk duhet tė kenė mė shumė se 7 lėndė pėr t’i dhėnė riprovim.

Ndėrsa pėr studentėt e viteve tė treta dhe tė katėrta, qė duan tė kalojnė nga njė vit mė sipėr, nuk mund tė lejohen nėse janė mbetės nė mė shumė se 8 lėndė. “Ky vendim ėshtė marrė pėr tė lehtėsuar studentėt, tė cilėve u rritet ngarkesa nė mėnyrė tė pėrshkallėzuar me kalimin e viteve akademike”, bėhet e ditur nga ky fakulteti.

Ndėrkohė vetėm pak muaj mė parė drejtuesit e kėtij fakulteti u gjenden pėrballė protestave tė studentėve tė cilėt nuk ishin dakord me kreditet e vendosura pėr tė kaluar vitin.

Nga: Eglanitna Bardhi
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio