Studentet.info
Lajme : SOLIDARIZIMI ME HARADINAJN
Kyqur 21-03-2005 10:14:00 (1610 Lexime)


KONCERTĖ NĖ SHENJĖ PĖRKRAHJE TĖ ISH KRYEMINISTRIT

PRISHTINĖ- 21 MARS- Nė shenjė solidarizimi me z. Ramush Haradinaj, u zhvilliua koncertė ROCK- para Fakultetit Filologjik tė UP-sė. Koncerti filloi qė nga ora 12:00 dhe zgjati gjerė nė orėn 14:00. Gjatė kėtyre dy orėve, UPS-UP qė ėshtė edhe organizatr i kėtij koncerti, kishte paraparė tė ndėrpritet mėsimi nė tėrė UP-nė. Jo tė gjithė studentėt iu pėrgjigjėn kėsaj thirrjeje, megjithkėtė pjesėmarrės ishin diku rreth 4000studenė.

Ky organizim kishte mbledhur studentė, dhe qytetarė tė tjerė qė pėrfshinin njė numėr prej mėse 4000 pjesėmarrėsish. Koncertin e shpalli tė hapur kryetari i UPS-UP-sė, z. Sejdi Hoxha, i cili nė fjalen e tij vuri nė spikamė se “studentėt e UP-sė pėrkrahin institucionet e tyre dhe gjithėherė janė pjesė e proceseve dhe sfidave me tė cilat ballafaqohet Kosova”. Ai mė pas konstatoi se “z. Haradinaj ėshtė njė njeri i pėrgatitur shumė mirė profesionalisht dhe njė avokat shum i mirė i cili do tė dijė ta mbrojė Kosovėn dhe luftėn e sajė para tribunalit tė Hagės, e cila po mundohet qė luftėn ēlirimtare tė UĒK-sė ta balancoi me luftėn kriminale tė kriminelit Millosheviq”.
Pas kėtij fjalimi vazhdoi rrjedha e koncertit tė cilit i ishin pėrgjigjur grupet muzikore dhe solistėt si: “Minatori”, “Fisnikėt”, Ardian Rrusta, Monika Salihu, Jehona Sopi, Arton Ibrahimi, “Skills”, “Hija e Jetės”, “Faraoni G”, “M.R.GJ”, “BAND” e tė tjerė. Organizatori gjithashtu shpėrndau njė numėr prėj 800 maicave qė pėrcillnin mesazhin e solidarizimit me z. Haradinaj.
Studentėt, jo tė gjithė i ishin pėrgjigjur ftesės sė organizatorit pėr ndėrprerjen e mėsimit edhe pse ky i fundit kishte marrė “po”-nė nga rektorati i UP-sė pėr kėtė ndėrprerje dy orėshe. Kėshtu gjatė kėsaj kohe ne vizituam zyrėn e ORS-sė dhe takuam Berat Ahmetin, perfaqėsues pėr Fakultetin Ekonomik. “Nuk ėshtė e drejtė qė tė nderpritet mėsimi, sepse me kėtė ne nuk mund tė kontribuojmė dhe nuk mund t’i ndihmojmė asgjė z. Haradinaj” u shpreh z. Ahmeti. Mandej ai vazhdoi se “ėshtė dashur tė gjindet kohė e pėrshtatshme pėr kėtė, por sido qė tė jetė kėtu nuk mbahet asnjėherė mėsim i rregullt dhe kjo nuk ka ndikuar nė mbarėvajtjen e procesit mėsimor” u shpreh i mllefosur ai.
Rreth kėsaj u shpreh edhe kryetari i UPS-UP-sė i cili tha se “pėrderisa vet rektorati na e ka lejuar njė gjė tė tillė, ne nuk mund tė gjykojmė se ėshtė vendim jo i drejtė. Pjesėmarrja masive e studentėve e vertetoi njė gjė tė tillė”, dhe mė pas vazhdoi se “kjo ėshtė njė nga format mė demokratike tė shprehjes sė pakėnaqėsisė ndaj tribunalit tė Hagės”.
Me anė tė kėtij koncerti gjithashtu u kėrkua nga UNMIK-u, zyrat diplomatike nė Kosovė, dhe nga z. Petersen qė ta japin tėrė kontributin e tyre dhe tė garantojnė qė z. Haradinaj tė mbrohet nė liri.
Pėr tė siguruar kėtė organizim u pėrkujdesėn njė numėr i madh i pjesėtarėve tė SHPK-sė, dhe tėrė rrjedha e tij kaloi pa ndonjė incident.

Nga Besnik Krasniqi

Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio