Studentet.info
Lajme : Profesorėt e USHT-sė ekspozuan nė Manhattan
Kyqur 20-11-2008 14:54:41 (3657 Lexime)


New York – Piktorėt Melik Arsllani dhe Nehat Beqiri, profesorė nė programin studimor Art figurativ nė USHT gjatė muajit tetor ekspozuan pikturat e tyre nė Galerinė MC nė Manhattan, New York. Ekspozita e tyre u realizua me ndihmėn e Ministrisė sė kulturės sė Maqedonisė, pas njė konkursi mbarėkombėtar.

Piktori Melik Arsllani ka njė biografi mjaft tė pasur nė artin figurativ, me shumė ekspozita individuale nė shumė qytete tė Maqedonisė, Shqipėrisė, Kosovės, nė Pragė, Maribor dhe sė fundi edhe nė New York ku u paraqit me dy ciklet e tij tė titulluara “Shqetėsimet shpirtėrore” dhe “Exterior-Interior”.
Nė ciklin e parė “Shqetėsimet shpirtėrore” shohim tė shpalosura aq bukur dhe tė derdhura me aq delikatesė punimet artistike, qė nė sytė e shikuesve vijnė nė njė pėrjetim poetik. Fshati, qė ėshtė vendlindja e Melik Arsllanit, autorit i ravijėzohet, nė kuptimin mė tė thellė, pasqyrohet me qiellin, vjen si njė shqetėsim, ka pasohet nga ngjarjet e vitit 2001 me brenga dhe tronditjet shpirtėrore tė shqiptarėve akumulohen nė shpirtin e tij pėr t’u derdhur mė pas... Nė krijimtarinė e tij mbizotėron e bardha - njė dėlirėsi e shpirtit tė trazuar, e kaltėrta qė personifikon hapėsirė lirike dhe dashuri, qė mė pas krijon njė harmoni mė tė plotė me violetė apo okėr – njė zgjim, njė vokacion. Melik Arsllani ndjek gjuhėn e natyrės, ndjesive shpirtėrore qė objektet dhe idetė e ndryshme qė ato mbartin e na sjellin kaq afėr realitetin.

Ekspozita e piktorit Melik Arsllani ishte e hapur nga 10 tetori deri mė 30 tetor 2008.

Edhe piktori Nehat Beqiri ka njė biografi tė pasur profesionale. Ka realizuar njė sėrė ekspozitash individuale dhe kolektive nė Maqedoni, Kosovė, Francė e Turqi. Ėshtė anėtarė i Shoqatės sė Artistėve nė Maqedoni dhe i Shoqatės sė Artistėve tė Tetovės.
Pikturat e piktorit Beqiri u ekspozuan nė galerinė MC nga data 20 deri 30 tetor 2008. Pikturat e tij janė njėditor qė paraqiten nė njė dimension kohor, ku janė tė pranishėm ngjarje dhe shumė elementė jetėsor. Nė artin e tij imagjinata shprehet ndėrmjet ndjenjave. Ajo ēfarė plotėson mė shumė krijimtarinė e tij ėshtė mėnyra se si i pėrdor ngjyrat. E kuqja ėshtė njėra nga ngjyrat mė tė fortat, ėshtė gjaku, ajo ka forcėn dhe fuqinė e saj shpėrthyese. Ngjyrat e tij pėrfaqėsojnė ndjenjat e shprehura ndėrmjet gėzimit, kėnaqėsisė, mundimit dhe vuajtjes. Pikturat e tij flasin me gjuhėn e ngjyrave dhe tė simboleve duke na sjell krejtėsisht njė pėrvojė pasur tė autorit. Procesi i krijimtarisė sė Nehat Beqirit ėshtė njė koktej i instinktit, aftėsive, kulturės dhe krijimtarisė, ėshtė veēanėrisht ai moment kur ēdo gjė ndodh menjėherė dhe shumė shpejt, ėshtė njė pėrzierje e vetėdijes me jovetėdijen e fikės dhe kėnaqėsisė.

Arti qė sollėn Melik Arsllani dhe Nehat Beqiri nė New York ėshtė arti nė tė cilin ata punuan jo vetėm me duar, por edhe me shpirt dhe mendje

Pjesė nga artikulli “Dy piktorė shqiptarė nga Maqedonia ekspozuan nė Manhattan” i Elmira Mujės nė gazetėn ILLYRIA, 24-27 tetor 2008




Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio