Studentet.info
Lajme : Kryetari i Kuvendit tė Kosovės, Nexhat Daci priti njė grup studentėsh
Kyqur 21-03-2005 10:50:20 (1482 Lexime)


Kryeparlamentari Daci priti njė grup studentėsh nga Bolonja

Prishtinė, 21 MARS- Kryetari i Kuvendit tė Kosovės, Nexhat Daci, ka pritur sot profesorin Allan Kuperman me studentėt e tij nga universiteti “ Xhon Hopkins” nga Bolonja, qė ėshtė shkollė e njohur ndėrkombėtare pėr studime tė avancuara.
Daci u ka ligjėruar atyre pėr zhvillimet nė Kosovė, pėr standardet dhe objektivin politik tė kosovarėve. Kreu i legjislativit tė vendit ka theksuar se Kosova ka pasur nga dy palė zgjedhje tė suksesshme parlamentare dhe lokale dhe tashmė ka krijuar njė traditė tė krijimit tė institucioneve demokratike. Ai ka theksuar synimin e institucioneve dhe tė qytetarėve pėr pavarėsinė e Kosovės dhe kėtė zgjidhje e ka vlerėsuar zgjidhje kompromisi, duke pas parasysh se Kosova me shumicė absolute tė popullsisė shqiptare nuk po e realizon shtetin unik kombėtar, por shtetin e tė gjithė qytetarėve tė saj.


Daci ka theksuar se minoriteteve u garantohen tė gjitha tė drejtat dhe ato janė tė pėrfaqėsuara nė institucionet e Kosovės pėrmbi pėrqindjen e tyre nė popullsinė e Kosovės. Daci ka theksuar pėrkushtimin e institucioneve pėr pėrmbushjen e standardeve, kurse e ka vlerėsuar negativisht involvimin e Gjakatės sė Hagės nė procesin politik, tė cilin po e kalon Kosova.(RTK)
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio