Studentet.info
Lajme : USHT pėruroi dy fakultete nė Kumanovė
Kyqur 22-11-2008 4:28:53 (3138 Lexime)


KUMANOVĖ, 22 NĖNTOR - Nė ditėn e alfabetit tė gjuhės shqipe nė Kumanovė solemnisht u hapėn dy fakultete tė USHT-sė. Fekulteti i administratės Publike dhe Fakulzteti i biznesit.
Rektori i USHT-sė Sadi Bexheti tha se fakulteti i administratės sė Biznesit nė Kumanovė ėshtė I nėj rėndėsie tė veēantė pėr Universitetin dhe qytetarėt e Kumanovės.
"Kjo ditė do tė mbahet mend pėr Kumanovėn dhe pėr kėtė pjesė tė Republikės sė Maqedonisė.Ju e dini kufizoheni me pjesėn tjetėr tė shqipėtarėve tė Luginės sė Preshevės dhe pjesėn tjetėr qė I takon Gjilanit pra strategjikisht mendoj se aspiratat tona tė rektoratit kanė qenė se si universitet I kemi kryer tė gjitha procedurat dhe universiteti tė filloj me punė konkretisht fakulteti mbi Administratėn e Biznesit;mirpo ne kemi bėrė dy programe studimore Administratė Biznesi dhe Administratė Publike.", deklaroi rektori i USHT-sė Sadi Bexheti.


Dekani i fakultetit tė administratės sė biznesit Naser Rahimi tha se ai dhe stafi akademik i kėtyre fakulteteve do tė jenė nė shėrbim tė studentėve.
"Drejtimi i administratės sė biznesit ka tė bėjė nė mėnyrėn decide me orientimin ekonomik tė studentėve tė cilėt nesėr, pasnesėr do tė ballafaqohen me tė gjitha sfidat profesionale nė tregun e punės nė Maqedoni dhe jasht dhe qė korrespondon me programet studimore tė sistemit tė Bolonjės", shtoi dekani Naser Raimi.
Rektori i USHT-sė Sadi Bexheti tha gjithashtu se USHT-ja nė strategjinė e vet tė zhvillimit ka paraparė shtrirjen e tijė nė shumė qytete tė Maqedonisė.
Viti akademik pėr studentėt e fakulteteve tė adminsitratės Publike dhe fakultetit tė biznesit nė Kumanopvė do tė fillojė tė hėnėn.

Nga:Shkėlzen Aqifi
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio