Studentet.info
Lajme : Ambasadorja e Gjermanisė, E.S. Ulrike Maria Knotz qėndroi pėr vizitė nė USHT
Kyqur 25-11-2008 13:35:01 (1240 Lexime)

TETOVĖ, 25 NĖNTOR - Ambasadorja e Gjermanisė nė Shkup, Ekselenca e saj, zonja Ulrike Maria Knotz qėndori pėr vizitė nė Universitetin Shtetėror tė Tetovės ku u prit nga Rektori, prof. dr. Sadi Bexheti dhe prorektori pėr arsim, prof. dr. Agim Vela.

Qėllimi i vizitės sė ambasadores gjermane ishte informimi pėr nga afėr mbi gjendjen aktuale tė Universitetit Shtetėror tė Tetovės. Rektori i USHT-sė, prof. dr. Sadi Bexheti informoi ambasadoren pėr aktivitetet e ndėrmarra dy vitet e kaluara dhe suskeset e arritura nė kėtė periudhė. Njėkohėsisht informoi mbi projektet e pėrbashkėta me institucione tė larta arsimore dhe organizata tė tjera nė Gjermani, sidomos nė projektet e Tempusit ku Universiteti Shtetėror i Tetovės me universitetet gjermane kanė bartės tė disa prej tyre. Rektori Bexheti gjithashtu potencoi edhe bashkėpunimin e shkėlqyeshėm me DAAD (Akademinė Gjermane pėr Programe Shkėmbimi), me tė cilėn organizatė veēmė janė realizuar disa projekte si vizita nė universitete gjermane pėr mė shumė Fakultete tė USHT-sė, bursa pėr studentėt e USHT-sė etj.

Njė theks i veēantė nė bisedė iu kushtua edhe mėnyrės sė financimit tė aktiviteteve tė universitetit, ku Rektori shprehi brengosjen pėr propozim buxhetin e vitit 2009 tė Republikės sė Maqedonisė, sipas tė cilit Universiteti Shtetėror i Tetovės dėmtohet rėndė dhe se pėr njė ndarje tė tillė disproporcionale, pa u bazuar nė asnjė kriter shpėrndarjeje tė buxhetit tė paraparė pėr institucionet e larta arsimore shtetėrore, udhėheqėsia e USHT-sė ka shprehur shqetėsim dhe ka reaguar tek tė gjitha institucionet relevante nė Maqedoni.
Ambasadorja e Gjermanisė nė Shkup, Ekselenca e saj, zonja Ulrike Maria Knotz shprehu gatishmėrinė pėr tė vazhduar bashkėpunimin me USHT-nė e pėr tė ofruar ndihmė si dhe pėr tė inicuar projekte tė reja tė pėrbashkėta.
Rektori i USHT-sė, i dhuroi ambasadores Knotz njė pikturė tė Nėnė Terezės si shenjė mirėnjohjeje pėr ndihmėn dhe pėrkrahjen e vazhdueshme tė Ambasadės gjermane pėr Universitetin Shtetėror tė Tetovės.
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio