Studentet.info
Lajme : Kampus universitar nė Komunėn e Ēairit
Kyqur 01-12-2008 14:35:13 (1103 Lexime)

SHKUP, 1 DHJETOR - Kampus universitar nė njė tė ardhme tė shpejtė pritet tė ndėrtohet nė Komunėn e Ēairit. Sot u firmos marrėveshja pėr bashkėpunim mes komunės dhe pėrfaqėsuesve tė Universitetit Ndėrkombėtar tė Ballkanit i cili funksion nė kryeqytet qė nga viti 2006.

"Ideja apo qėllimi i Universitetit ėshtė qė nė komunėn e Ēairit tė hap njė kampus universitar me shumė fakultete nė kuadėr tė universitetit, dhe ne si komunė kemi vlerėsuar qė prioritet i prioriteteve ėshtė hapja e universiteteve nė kuadėr tė komunės. Ne nuk do tė ndalemi kėtu meqė edhe mė tutje intenca do jetė qė Ēairi tė jetė komunė e universiteteve", deklaroi Izet Mexhiti, kryetar i komunės Ēair.
"Ėshtė njė moment mjaft i rėndėsishėm sepse me siguri ne nga Komuna e Ēairit do tė arrijmė tė marrim tė dhėna tė caktuara pėr raste tė shumta qė do tė kyēen si nxėnės nė kėtė universitet, por njėkohėsisht edhe ne do tė japim njė ndihmė tė madhe Komunės sė Ēairit me kuadrot me tė cilat ne do tė disponojmė nė tė ardhmen", deklaroi Abdurauf Pruthi, prorektor i Universitetit Ndėrkombėtar tė Ballkanit
Vendi pėr ndėrtimin e kampusit universitar ėshtė shkolla fillore "Idnina" me sipėrfaqe prej 18 mijė metra katrorė e cila sipas planit urbanistik tė komunės duhet tė dislokohet nė vend tjetėr. Ndėrkohė momentalisht, numri i studentėve qė ndjekin studimet nė kėtė universitet ėshtė 168. Numri mė i madh i tyre janė nga Turqia, e cila ėshtė edhe themeluese e Universitetit Ndėrkombėtar tė Ballkanit.

Melihate Rustemi
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio