Studentet.info
Lajme : Studentėt nė protesta pėr mė shumė para pėr USHT-nė
Kyqur 02-12-2008 6:10:37 (1310 Lexime)


TETOVĖ, 2 DHJETOR - Parlamenti i Studentėve tė Universitetit Shtetėror tė Tetovė (USHT) me protesta tė sėrishme do tė kėrkojė drejtėsi pėr shqiptarėt. Tė ejnten me 4 dhjetor do tė kėrkohet rritja e buxhetit tė Universitetit Shtetėror tė Tetovės si dhe lirimin e tė burgosurve tė pafajshėm nga fshati Brodec, mbylljen e proceseve gjyqėsore tė rasteve tė kthyera nga gjykata ndėrkombėtare e Hagės pėr ish pjesėtarėt e UĒK-sė nga organet gjyqėsore tė Maqedonisė, zgjidhjen e statutit tė familjeve tė dėshmorėve, invalidėve dhe veteranėve tė luftės sė lavdishme tė UĒK-sė dhe ndalimin e diskriminimit tė shqiptarėve.

“Nė studentėt shqiptar duke e parė gjendjen aktuale kėtu nė IRJM jemi shumė tė revoltuar me sjelljen e pushtetarėve maqedonas, qė diskriminojn dhe terrorizojnė ēdo pjesė tė shqiptarėve nė Maqedoni duke u bėrė thirjve edhe partive politike shqiptare qė tė ngrejnė zėrin kundėr kėtyre padrejtėsive qė ju bėhėn shqiptare” tha kryetari I Parlamentit tė Studentėve Gadaf Uzeiri.

Nėse kėto protesta nuk do tė ndryshojnė gjendjen e shqiptarve nė Maqedoni ne do tė organizojmė protesta mė radikale tha kryetari I Parlamentit tė Studenteve. (studentet.info)
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio