Studentet.info
Lajme : Muēaj: Pas martese, gruas i vihen mbi shpatulla shumė statuse
Kyqur 22-03-2005 4:15:32 (1423 Lexime)


Universitetet, vendimet i marrin burrat

Tiranė, 22 MARS- Asnjė rektore femėr. Dhe, mes 37 dekanėve qė numėrohen nė Shqipėri, vetėm 5 janė femra. Shifrat mė tė reja, botuar tani sė fundmi nė njė raport tė PNUD-it, “Politikat dhe zhvillimi nė dobi tė tė varfėrve dhe grave nė Shqipėri”, janė tė prera dhe flasin qartė: shumė pak femra arrijnė tė ngjisin shkallėt nė strukturat drejtuese tė universiteteve shqiptare. Ndryshon puna kur bėhet fjalė pėr mėsimdhėnien: 43% e pedagogėve, sipas INSTAT, janė gra nė Shqipėri.


Pėr t’u bėrė shefe departamenti, dekane e mė pas rektore, duhen specializime, botime, grada. E nėse gjatė studimeve tė larta, sipas tė gjitha shifrave qė kanė publikuar Ministria e Arsimit apo vetė universitetet, vajzat dalin me rezultatet mė tė larta se djemtė, ndryshojnė tė dhėnat kur vjen puna tek kualifikimet, tek karriera. Pėrse nuk bėn dot karrierė njė femėr nė universitet? Pėrgjigjet i japin vetė burrat, tė martuara me gra qė dikur kanė mbaruar studimet e larta dhe sigurisht kanė dashur tė bėjnė karrierė. Por qė pas martese, ia kanė lėnė radhėn burrit. “Jam munduar qė nė strukturat vendimmarrėse tė universitetit qė drejtoj tė respektoj ekuilibrin mashkull –femėr. Kėshtu nga 6 dekanė, 2 janė femra kėtė vit, njėra e sapokomanduar prej meje. Por gratė e kanė tė vėshtirė t’i pėrkushtohen plotėsisht hapave pėr t’u ngjitur lart. Kėrkohen kualifikime, specializime, gjėra pėr tė cilat ato shpesh nuk munden. Tė gjitha femrat drejtuese nė Universitetin tim, 2 dekane dhe 6 shefe departamentesh, janė gra tė martuara. Atyre u duhet tė jenė njėkohėsisht nėna dhe gra shtėpiake. Kėto janė arsye tė forta qė i detyrojnė gratė tė mos bėjnė karrierė nė universitet. Jo se u mungojnė aftėsitė”,-thotė rektori i Universitetit tė Shkodrės, Miri Hoti. Pasi numėron departamentet qė drejtohen prej grave nė Shkodėr (gjuhėt e huaja, matematika, historia, ekonomiku, juridiku etj.), Hoti shton se femrat janė mė korrekte se meshkujt nė punė dhe se e marrin punėn mė seriozisht. “S’mė kanė kėrkuar kurrė t’u bėj lėshime nė punė dhe nuk mė ėshtė dashur kurrė ta bėj njė gjė tė tillė. Pėrkundrazi kanė qenė tepėr tė rregullta dhe mė korrekte se burrat, unė i quaj amvisat e universitetit”.
***
Drejtorit tė Arsimit tė Lartė, nė Ministrinė e Arsimit dhe Shkencės, i duhet tė pranojė se nė strukturat vendimmarrėse tė 11 shkollave tė larta shqiptare femrat janė shumė tė pakta. “Gratė janė tė afta, por kur ato martohen, u ngarkohen mbi supe shumė statuse: ai i gruas, shtėpiakes, nėnės dhe punės nė fakultet. Kurse burrat shqiptarė janė mė tė lirė dhe nėse bėjnė karrierė, kėtė ua detyrojnė zakonisht bashkėshorteve tė tyre”,-thotė Agim Muēaj.
Nė fakt, karriera e zorshme e femrave nė universitet nuk ėshtė problem vetėm nė Shqipėri. Rektori Hoti kujton njė histori tė jo shumė viteve mė parė, nė Frankfurt tė Gjermanisė. “Gjatė njė konference, u njoha me njė profesore shumė tė pėrgatitur. Gjatė bisedės, mė tregoi se nuk ishte martuar kurrė dhe se nuk kishte fėmijė. “Nuk do ta kisha marrė gradėn shkencore tė profesores nėse do t’i kisha bėrė kėto. Nuk do tė mė kishte mbetur kohė ”, mė tha ajo”,-tregon Miri Hoti.
Megjithatė ka gra qė ia dalin mbanė. Por siē duket sheshit, u duhet tė punojnė shumė mė tepėr se burrat. Por Muēaj thotė i bindur se nėse ka femra nė strukturat drejtuese tė universiteteve shqiptare, nuk ka pikė dyshimi se e kanė merituar atė post. “Janė zgjedhur ato qė i kanė plotėsuar dhe i plotėsojnė kriteret, nuk ka patur dhe nuk do tė ketė asgjė lehtėsuese”.

Tė dhėnat pėr vitin akademik 2003-2004

Universitetet Rektorėt Dekanė Shef departamenti Gjithsej/Femra Gjithsej/Femra Gjithsej/Femra
Un.Tiranė 1 0 7 0 44 10
Un.Politeknik 1 0 4 0 21 4
Un.Bujqėsor 1 0 3 0 12 3
Un.Elbasan 1 0 5 2 12 3
Un.Shkodėr 1 0 6 1 14 6
Un.Korēė 1 0 3 1 6 5
Un.Gjirokastėr 1 0 3 0 9 1
Un.Vlorė 1 0 3 1 8 4
Akad.Arteve 1 0 3 0 5 1
Akad.Pėrg. Fiz 1 0 0 0 4 0
Shk.Lar.Inferm. 1 0 0 0 1 1
Gjithsej 11 0 37 5 136 38

Nga: Elda SPAHO
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio