Studentet.info
Lajme : Drejtoresha e AmCham-Macedonia, Michelle Osmanli vizitoi Qendrėn pėr Shėrbime Studentore dhe Karrierė tė USHT-sė
Kyqur 06-12-2008 6:41:44 (1134 Lexime)

TETOVĖ, 5 DHJETOR - Drejtoresha ekzekutive e AmCham (American Chamber of Commerce in Macedonia), zonja Michelle Osmanli qėndroi nė Universitetin Shtetėror tė Tetovės dhe vizitoi qendrėn e re tė USHT-sė pėr shėrbime studentore dhe karrierė. Nė takim u diskutuan mė shumė ēėshtje tė bashkėpunimit tė ndėrsjellė dhe u shkėmbyen ide tė reja tė cilat do tė shėrbenin nė funksion tė ofrimit tė shėrbimeve mė kualitative pėr studentėt.

Theks i veēantė iu kushtua mundėsisė sė krijimit tė njė sistemi tė pėrbashkėt mes AmCham dhe institucioneve anėtare tė saj dhe USHT-sė pėr krijimin e njė baze tė tė dhėnave dhe shkėmbim e tyre pėr nevojat tė planifikimeve tė resurseve njerėzore tė kompanive duke mundėsuar kėshtu njė treg pune me informacione tė plota, nga e cila edhe studentėt e USHT-sė mund tė pėrfitojnė. Drejtoresha Osmanli dhe pėrfaqėsuesit e Qendrės pėr Shėrbime Studentore dhe Karrierė ranė dakord qė tė dy institucionet tė bashkėpunojnė nė projekte hulumtuese e shkencore, qė prekin drejt pėr sė drejti karrierėn e tė gjithė tė diplomuarve.

Ndėrkohė, Drejtoresha ekzekutive e AmCham, zonja Michelle Osmanli realizoi takim me Rektorin e USHT-sė, prof. dr. Sadi Bexheti i cili e informoi pėr angazhimin e udhėheqėsisė sė USHT-sė pėr ofrimin e shėrbimeve mė kualitative pėr studentėt e USHT-sė dhe pėrforcimin e Qendrės pėr Shėrbime Studentore dhe Karrierė me idenė pėr krijimin e njė linku mes tregut tė punės dhe studentėve tė diplomuar tė Universitetit Shtetėror tė Tetovės, organizimin e trajnimeve profesionale nė bashkėpunim me institucionet partnere, organizimin e punės praktike pėr studentė, ndėrmjetėsimin pėr pjesėmarrje nė projekte tė ndryshme hulumtuese-shkencore nė vend dhe jashtė vendit etj.

AmCham Macedonia ėshtė themeluar me qėllim tė ngritjes dhe zhvillimit tė aktiviteteve tė biznesit tė anėtarėve tė saj, nė fushat e tyre tė angazhimit si dhe nė drejtim tė ngritjes dhe pėrmirėsimit tė rezultateve tė tyre. Gjithashtu kanė pėr qėllim mbėshtetjen dhe avansimin e interesave tė SHBA-ve, bizneseve lokale dhe ndėrkombėtare, liderė nė Maqedoni si dhe promovimin e konkurrencės nė vend. Pėrndryshe edhe Universiteti Shtetėror i Tetovės ėshtė anėtar i AmCham Macedonia krahas qindra institucioneve dhe kompanive tjera nė Maqedoni.




Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio