Studentet.info
Lajme : USHT pajiset me laborator pėr hulumtime bio-teknologjike
Kyqur 10-12-2008 14:49:32 (1411 Lexime)

TETOVĖ, 10 DHJETOR - Nė Universitetin Shtetėror tė Tetovės (USHT) tė mėrkurėn u hap Laboratori pėr hulumtime bio-teknologjike.

Nė ceremoninė e hapjes sė laboratorit i cili ėshtė mundėsuar nga Qeveria italiane ishin tė pranishėm, zv/kryetarit tė Qeverisė sė Republikės sė Maqedonisė, Abdilaqim Ademi, Ambasadori i Italisė, z. Roberto Rico, zv/ministrja e arsimit dhe shkencės znj-Lindita Qazimi si dhe shumė personalitete tjera.

“Ky investim do tė ndihmojė pėr rritjen e kualitetit tė mėsimit, rritjen e kontrollit tė ushqimit dhe me kėtė edhe kualitetit tė ushqimeve. Me hapjen e laboratorit tė ri nė programin e bio-teknologjisė juve student do t’u mundėsohet qė ashtu siē mėsojnė bashkėmoshatarėt e juaj nė vendet evropiane edhe ju tė fitoni dituri dhe atė qė e mėsoni nė mėnyrė teorike ta pėrvetėsoni edhe praktikisht. Nė kėtė mėnyrė do tė kontrubuoni nė ndėrtimin e vlerave tė mirėfillta arsimore, deklaroi zėvendėskryeministri, Ademi.

Tė gjithė tė pranishmit vlerėsuan se me kėtė investim do tė mundėsohem kėrkime shkencore dhe do tė bėhet lidhja e arsimit tė lartė me industrinė, qė ėshtė njė praktikė pozitive komparative. (INA)
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio