Studentet.info
Lajme : Bursat studentore, skandali i MASH-it
Kyqur 13-12-2008 10:47:46 (1385 Lexime)

Shkup, 12 dhjetor - Njė ditė pas publikimit tė listės pėr bursa studentore dhe numrit tė vogėl tė studentėve shqiptarė qė janė pėrfshirė nė kėtė listė, kanė arritur edhe reagimet e para tė Unionit tė Studentėve tė Universitetit Shtetėror tė Tetovės (USUSHT). Izar Gadafi, kryetar i kėtij Unioni, ka theksuar se pėrqindja e studentėve shqiptarė, tė cilėt marrin bursa duhet tė jetė mbi 20 pėr qind, ashtu siē parashihet pėrqindja e shqiptarėve nė ēdo institucion tjetėr shtetėrore. Ai madje thotė se kjo duhet tė rregullohet atėherė kur edhe publikohet konkursi, ndėrsa pjesėmarrjen e vetėm 30 studentėve shqiptarė nė listėn pėrfundimtare, krahas atyre 1360, e quan skandaloze. "Pėrqindja e studentėve shqiptarė, tė cilėt marrin bursa duhet tė jetė mbi 20 pėr qind, pra edhe kėtu duhet tė jetė ajo pėrqindje e shfaqur, pėr shkak se njė gjė tė tillė e thotė edhe Marrėveshja e Ohrit.

Numri i studentėve tė pėrgjithshėm nė Maqedoni ėshtė diku afėr 40 pėr qind. Me kėtė mėnyrė, studentėt shqiptarė edhe njė herė janė diskriminuar nė maksimum", ka thėnė Gadafi. (F.K)
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio