Studentet.info
Lajme : Studentėt dėshirojnė lehtė tė diplomojnė
Kyqur 19-12-2008 7:08:53 (1234 Lexime)

Shkup, 18 dhjetor - Nė Ligjin pėr arsim tė lartė njė strukturė e lėndėve, 50 pėr qind lėndė zgjedhore dhe 50 pėr qind lėndė tė detyrueshme, nuk mund tė vlejė nė Ballkan, por vetėm atje ku vetėdija individuale ėshtė shumė e lartė. Kėshtu shprehet Abdylmenaf Bexheti, prorektor nė Universitetin e Evropės Jug Lindore (UEJL), duke theksuar se duhet ndryshuar kjo mėnyrė, ngase mungon niveli i vetėdijes qė studenti vetė tė orientohet dhe tė zgjedh lėndė kryesisht profesionale qė nė fund tė merr diplomė meritore. Bexheti shprehet se studenti nga natyra, pavarėsisht nė universitete shtetėrore ose private, dėshiron tė kalojė nė mėnyrė mė tė lehtė."Vetė kam qenė studentė dhe kėshtu kam gjykuar. Studenti dėshiron tė ketė rezistencėn mė tė vogėl. Do tė zgjedh lėndėt qė mė lehtė do t'i kalojė, pavarėsisht se nė fund do tė pajiset me njė diplomė ose kualifikim qė nuk do t'i pėrgjigjet nė tregun e punės", potencon prorektori Bexheti.Ai thotė se Anglia dhe SHBA, si tregje mė liberale qė konsiderohen, kėtė kornizė e kanė minimum 60 pėr qind lėndė tė detyrueshme dhe 40 pėr qind lėndė zgjedhore. Sipas tij, nė kushte tė vetėdijes angleze individi mbanė llogari pėr vete, ndėrsa tek ne individi shumė pak mbanė llogari, derisa institucioni dhe shteti edhe mė pak.

"Ne kemi problem se tregu i punės nuk reagon. Nuk i lexon diplomat nė mėnyrė cilėsore, prandaj nuk mund tė bėhen ndryshime cilėsore. Gjeneratat e reja duhet tė bėjnė ndryshime. Nėse ata mbeten ashtu siē i gatuajmė nė kėtė sistem tė arsimit tė lartė, nėnkuptohet si i kemi rezultatet, mund tė gjykojmė se janė produkt tė kėtij sistemi", thotė prorektori i UEJL-sė. Bexheti paralajmėron se arsimi i lartė ballafaqohet me shumė probleme, ndėrsa njė nga problemet mė tė mėdha ėshtė se ēka pranon arsimi i lartė. Duke u marrė shumė kohė me arsimin e lartė, thekson ai, pothuajse ėshtė harruar arsimi i mesėm.
"Nėse nė arsim tė mesėm dhe fillor nuk kemi tė "gatuar brumė cilėsorė", nuk mund tė pretendohet cilėsi mė tej. Prej kėtu fillojnė edhe problemet. Realisht arsimi i lartė sot vuan nga njė sindrom qė nėnkupton tė emitojmė standarde, vlera dhe kritere evropiane nė kushte ballkanike", shprehet Bexheti.
Ndėrkohė, tė mėrkurėn Ministri i Arsimit, Pero Stojanovski, ėshtė takuar me prorektorėt dhe rektorėt e gjitha universiteteve private nė vend. Stojanovski thotė se nė takim ėshtė diskutuar pėr realizimin e mėsimit zgjedhor, meqė universitetet private ballafaqohen me disa probleme. "Ministria e Arsimit ėshtė duke punuar nė kėtė drejtim. Do t'i dėgjojmė sugjerimet e tyre, do tė shikojmė se cilat akte nėnligjore duhet propozuar, me qėllim pėr tė pėrmirėsuar kualitetin", shprehet Stojanovski.
Aleksandar Nikollovski, rektor nė FON, thotė se me tė gjitha aktet nėnligjore qė do t'i sjell MASH do tė mundėsojnė qė mė drejtė tė zbatohen risitė nė Ligjin pėr arsim tė lartė. "Mendoj se tek ne, konkretisht nė universitete private, do tė paraqiten mė pak probleme lidhur me ndryshimin e Ligjin pėr arsim tė lartė. Kemi filluar shumė mė herėt t'i diskutojmė, me qėllim qė t'i zgjidhim me kohė", thotė Nikollovski.

Nga: Hajrie AZEMI
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio