Studentet.info
Intervista : Sadi Bexheti: Kemi buxhet sa UEJL-ja
Kyqur 04-01-2009 6:27:35 (1837 Lexime)

Lajm: Me gjithė zgjerimin e USHT-sė, me 10 fakultete dhe mbi 60 programe studimore, vazhdon tė mbetet problem mungesa e hapėsirave Pėrse nuk ėshtė punuar edhe nė kėtė drejtim?

Bexheti: Qėllimi jonė kryesor, ka qenė qė fillimisht ta rregullojmė dokumentacionin, pra tė rregullohemi me akreditimin e programeve studimore dhe harmonizimin e dokumenteve tė Universitetit me Ligjin pėr arsim tė lartė. Kjo ėshtė arsyeja e parė, kurse e dyta ka tė bėjė me ēėshtjen financiare. Sikurse e dini, me ardhjen time nė detyrėn e rektorit tė USHT-sė, pėr herė tė parė, Qeveria lėshoi pėrafėrsisht njė milion euro pėr objektin e USHT-sė nė Gostivar, ndėrsa pėr vitin 2008 ishte planifikuar tė lėshohen dy milion euro tė tjera, por qė nuk na u lėshuan tėrėsisht. Rebalanci i buxhetit, muajve tė verės edhe zgjedhjet e qershorit e ērregulluan punėn e investimeve nė USHT. Nė atė kohė Universiteti ishte nė krizė sa i takon sigurimit tė rrogave tė profesorėve tė angazhuar part-time dhe tė mėsimdhėnėsve tė rregullt, prandaj vendosėm qė tė ndalnim shpenzimet pėr investimet nė objekte. Kemi bėrė sakrifica tė mėdha, sepse nuk doja tė dėmtoj rrogat e profesorėve.


Lajm: Pėrse kriza financiare preku rrogat e profesorėve mė marrėdhėnie tė rregullt pune, kur pagat e tyre sigurohen nga buxheti i shtetit?

Bexheti: Pėr profesorėt e rregullt, tė cilit i kemi pėrafėrsisht 300, gjysmėn e pagave e sigurojmė nga shteti kurse gjysmėn tjetėr nga tė ardhurat tona, nga buxheti i universitetit. Pėr pjesėn qė sigurohet nga mjetet vetanake tė Universitetit kemi nxjerrė njė Rregullore, me tė cilėn dėnohen ata qė nuk e respektojnė orarin e punės dhe stimulohen ata qė e respektojnė orarin e punės. Mirėpo, gjatė verės sakrifikuam dhe pėr tre muaj nuk e kemi marrė kėtė pjesė tė rrogės, me qėllim qė tė mos ndalet puna nė ndėrtimin e objekteve tė filluara. USHT realizon tė ardhura mė tė mėdha se sa universitetet tjera. Lirisht mund tė them se ka tė hyra aq sa Universiteti i Evropės Juglindore nė Tetovė.

Lajm:Mendoni pėr tė hyrat nga pagesat e studentėve?

Bexheti: Jo vetėm nga pagesat e studentėve, por dhe nga temat e diplomave dhe projektet e ndryshme shkencore qė realizojnė profesorėt, pasi njė pjesė e mjeteve i mbeten Universitetit, 10 apo 20 pėr qind – varėsisht prej projektit. Kėshtu me tė ardhurat vetanake tė universitetit pėrveē se sigurojmė rrogat e profesorėve part-time, USHT ndan edhe pėr pagat e profesorėve tė rregullt, me qėllim qė stimulojmė dhe tė motivojmė punėn e tyre kėtu tek neve. Realisht, profesorėt qė punojnė nė USHT kanė rroga tė larta. Po tė krahasohemi me Shtipin, pėr shembull, kemi rroga 50 deri nė 100 pėr qind mė tė larta.

Lajm:Po nėse krahasoni me Shkupin?

Bexheti:Ka lėvizje, e cila varet prej pjesės shtesė, qė fakultete ndajnė prej tė ardhurave tė tyre, sepse rroga bazė ėshtė e njėjtė pėr tė gjithė. Fakultete e Ekonomisė dhe Drejtėsisė nė Shkup, kanė rroga mė tė larta, kurse tek neve rrogat e profesorėve gati se u janė afruar rrogave tė profesorėve tė UEJL-sė. Tentimi im, ka qenė qė rrogat e profesorėve tė USHT-sė tė bėhen sa ato tė UEJL-sė, me qėllim qė profesorėt tė mos punojnė nė disa vende. Kur profesorėt shkojnė tė punojnė nė mė shumė vende e humbin edhe kualitetin e mėsimdhėnies. Prandaj, duke rritur rrogat e profesorėve, pra duke u siguruar atyre njė komoditet finaciar, mendoj se do tė arrijmė tė pėrmirėsojmė dukshėm cilėsinė e mėsimdhėnies. Profesori nuk duhet parė si rast social, t’i jepet njė rrogė sa pėr tė thėnė, sepse edhe rezultat e punės sė tij nuk mund tė jenė tė lakmueshme.

Lajm:Rezultate e larta, megjithatė, kėrkojmė edhe kushte pėr punė, kurse nė USHT ende ėshtė evidente mungesa e hapėsirave…

Bexheti: Pajtohem, absolutisht me kėtė. Prandaj nisėm me rregullimin e dokumentacionit dhe zgjerimin e fakulteteve, qė tė kemi arsye tė kėrkojmė akomodimin nė hapėsira. Prej transferimit tė UT-sė nė USHT janė marrė shumė pak hapėsira. Kemi gjysmėn e objektit nė Qendrėn e Kulturės, e cila ėshtė pronė e USHT-sė, objektin nė Gostivar, kurse jemi duke u marrė me marrjen nė pronėsi tė hapėsirave ku aktualisht janė duke u ndėrtuar objektet e reja. Kur tė behet Universiteti pronar i atyre hapėsirave, nė bazė tė Ligjit tė ri do tė ketė mundėsi tė merret edhe me zhvillimin e infrastrukturės. Nga 15 mijė metra katrorė, tani nė kėto hapėsira kemi 20 mijė metra, kurse planifikojmė qė nė dy godinat e reja tė vendosim jo dy por katėr fakultete, sepse kemi pasur edhe njė rritje tė madhe tė numrit tė studentėve..

Lajm:A e zgjidhėt kontestin me firmėn ndėrtimore?

Bexheti. Edhe pse neve nuk jem pronarė tė atyre hapėsirave, e vazhduam projektin pėr ndėrtimin e objekteve qė ishin nisur nė kohėn e ish-rektorit. Nė tetor tė vitit tė ardhshėm planifikojmė tė vendosemi nė ato objekte dhe pėr kėtė edhe firmės qė kishte marrė pėrsipėr punimet ia vazhduam kontratėn e punės. Ajo, na ka paditur nė gjyq, pėr disa detyrime financiare qė kemi ndaj saj.

Lajm:Do tė mjaftojnė tė shlyhen borxhet me shumėn qė ministri i Arsimit, deklaroi se do t’i ndahen USHT-sė?

Bexheti: Ministria e Arsimit dhe Shkencės, ishte nė gjendje t’i paguan tė gjitha borxhet, mirėpo neve nuk kishim mundėsi tė shfrytėzonim mė shumė mjete. Ministri na ka lėshuar tė holla aq sa i kėrkuam neve. Sikur edhe dy milion euro tė tjera tė na lėshoheshin neve nuk ishim nė gjendje ti shfrytėzojmė, pasi jemi nė fund tė vitit. Sipas rregullave, tė gjitha mjetet qė nuk realizohen deri nė datėn 27 dhjetor kthehen nė Bankėn Popullore.

Lajm:A ka reflektuar ndėrrimi i qeverive nė punėn e Universitetit? Ka pasur zėra pėr bojkotim financiar. Si ėshtė e vėrteta?

Bexheti: Bojkotim i rrogave nuk mund tė diskutohet, por nė pjesėn e financimit pėr zhvillimin e infrastrukturės. Ndėrrimi i qeverive sigurisht se ėshtė reflektuar edhe nė punėn e universitetit e, qė ėshtė shumė normale nėse e marrim parasysh faktin se Maqedonia ėshtė shtet i vogėl dhe se gjithēka ėshtė e politizuar. Nė USHT janė bėrė pak mė tepėr kontrolle se sa nė universitetet tjera. Nėse janė konform ligjit dhe rregullave - mirė, por nėse janė tendencioze nuk ėshtė nė rregull, sepse e dėmton institucionin.

Lajm:U janė bėrė presione, qė tė lėshoni postin e rektorit? Ėshtė bėrė praktikė, qė sa herė ndryshojnė pushtete tė ndėrrohen rektorėt!

Bexheti: Personalisht, mua nuk ėshtė bėrė asnjė presion. Pastaj nuk duhet tė harrojmė se duhet tė plotėsohen disa kushte: rektori tė ketė thirrjen profesor ordinar, tė shihen kualitetet udhėheqėse dhe emėrimi i tij tė kalojė pėrmes Senatit. Vetėm nėse ky organ, qė ėshtė mė i larti nė Universitet, nuk pėrfillėn propozimin e ministrit pėr zgjedhje tė rektorit tė ri dhe nėse kjo pėrsėritet dy herė, atėherė ministri mundet tė ndėrhyn duke emėruar ushtrues tė detyrės. Deri tani absolutisht, nuk ėshtė bėrė njė kėrkesė e tillė.

Lajm: Cilat do tė jenė prioritet pėr vitin 2009?

Bexheti: Rregullimi i kushteve nė Qendrėn e Kulturės, ku planifikojmė tė vendosim komplet Fakultetin e Arteve, hapjen e Instituti pėr kontrollin e materialeve, pėrfundimi i dy objekteve, marrja e disa hapėsirave tė reja, si dhe ndėrtimi i konviktit dhe mensės sė studentėve nė partneritet me ndėrmarrje private. Strategjia jonė do tė jetė e orientuar kryesisht nė zgjerimin e hapėsirave dhe pėr kėtė do tė kėrkojmė edhe donacione tė huaja.

Lajm: A i qėndrojnė profesorėt besnik marrėveshjeve qė angazhimin nė njė universitet tjetėr ta bėjnė me lejen e universiteteve ku ato kane marrėdhėnie tė rregullt pune?

Bexheti: Nuk kem probleme tė kėtilla. Kjo marrėveshje respektohet shumė mirė edhe me UEJL-nė, me tė cilėn deri tani nuk kemi pasur asnjė problem. Politika zhvillimore e tyre dhe jona ėshtė e pėrbashkėt. Neve, si universitet shtetėror, tentojmė kemi orientuar politikat zhvillimore nė drejtimet qė janė me interes publik pėr popullatėn shqiptare, kurse UEJL duhet tu jep rėndėsi drejtimeve profitabile, me qėllim qė mos i bėjmė konkurrencė njėra – tjetrės edhe pse asnjė drejtim i ri, qė ėshtė hapur tek neve nuk e ka sanksionuar UEJL-nė.

Lajm: Kur do t’i shohim USHT-nė dhe UEJL-nė bashkorganizatorė tė ndonjė projekti?

Bexheti: Projekti ku mund tė punohet bashkėrisht ėshtė Fakultetit Ekonomik dhe Juridik, pasi kemi tė njėjtėt pedagog. Mendoj se do tė kishte qenė mirė tė bėhen studime tė pėrbashkėta dhe mendoj se ka hapėsirė qė tė dyja universitet tė merren vesh pėr kėtė. Ėshtė e vėrtetė se neve kemi ēmime mė tė ulėta, mirėpo edhe pėr kėtė mund tė gjendet njė konsensus.


Duket edhe nga qielli, se nė USHT ka rezultate tė mėdha. Por nėse rektori ėshtė i pa pėrshtatshėm pėr pushtetin, nuk do tė pengojmė zhvillimin e mėtutjeshėm tė universitetit, pasi kemi ndėrruar njė politikė tė atillė qė Universitetit tė mos i rrezikohet puna kushdo qė vjen rektor.

Sivjet kemi 3 300 studentė tė rinj, prej tė cilėve 2 880 nė studimet deri diplomike dhe 420 qė kanė regjistruar studimet postdiplomike, me tė cilat startuam kėtė vit. Kemi njė rritje tė hatashme tė studentėve, vetėm nė vitin e parė kemi studentė aq sa kishte krejt USHT-ja kur erdha rektor

Intervistoi: Anila Limani
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio