Studentet.info
Lajme : USHT-ja dhe UEJL-ja nėnshkruan marrėveshje me me korporatėn Karana dhe USAID-in pėr konkurrencė
Kyqur 24-01-2009 4:54:56 (1148 Lexime)


TETOVĖ, 23 JANAR - Tejkalimi i hendekut dhe zbrazėtirės mes kuadrove qė dalin nga universitetet nė Maqedoni dhe nevojat e tregut, ėshtė njė ndėr qėllimet kryesore qė duhet tė arrihen me projektin e Konkurrencė Maqedoni e organizuar nga Korporata Karana me pėrkrahje tė USAID-it. Kėtė marrėveshje sot e kanė nėnshkruar tė dy universitetet.

Universitetet qė tė pėrgatitin kuadėr pėrkatės nė kėrkesat e tregut tė punės ėshtė e nevojshme tė kenė pjesmarrje mė tė madhe nė punėn praktike tė studentėve nė kompanitė e vendit, vlerėsoi drejtori i projektit Nimish Xheferi. Sipas tij, me kėtė, dobi do tė kenė studentėt, biznismenėt dhe i tėrė shteti.

Projekti planifikon tė pėrfshijė tė gjitha institucionet e larta arsimore. Tė dy universitetet nga Tetova, Universiteti shtetėror i Tetovės dhe Universiteti i Evropės Juglindore nė projekt do tė inkuadrohen pėrmes qendrave tė tyre pėr karrierė, thonė rektorėt Sadi Bexheti dhe Alajdin Abazi.

Pėrveē universiteteve tė Tetovės memorandumin pėr bashkėpunim me korporatėn Karana deri tani e nėnshkroi edhe kolegjii amerikan nga Shkupi.
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio