Studentet.info
Lajme : "Diplomat, presim pėrgjigje nga Ministria e Arsimit"
Kyqur 24-01-2009 5:46:49 (1171 Lexime)

TIRANĖ, 23 JANAR - Ne, studentėt e Gazetarisė nė Universitetin e Tiranės, nė Fakultetin e Historisė dhe Filologjisė jemi tė indinjuar nė lidhje me pėrmbajtjen dhe formėn diplomės qė ėshtė vendosur nga Ministria e Arsimit nė pėrfundimin e ciklit tė parė tė Kartės sė Bolonjės. Pėr ketė arsye ne kemi refuzuar t'i tėrheqim ato, deri sa tė na ofrohet njė diplomė e denjė, ku nė pėrmbajtjen e saj tė pėrfshihen edhe kėrkesat mė minimale tė njė studenti, i cili ka studiuar pėr tre vite rresht pranė fakultetit tė mėsipėrm. Kėrkesa kryesore e jona ėshtė vendosja e titullit nė diplomė dhe formulimi i saktė i saj.
Refuzimi ynė niset nga arsyet e mėposhtme:

1-Diploma e Nivelit tė Parė nuk pėrmban titullin e studimit 2-Nuk pėrmban emrin e fakultetit ku kemi studiuar 3-Ka gabime ortografike 4-Nuk ka njė formė tė besueshme pėr tregun e punės 5- Ėshtė pėrdorur njė standard i dyfishtė pėr Kartėn e Bolonjės, pasi brezi i studentėve qė kanė studiuar nė vitet 2004- 2007 ėshtė pajisur me diplomė tė rregullt, ku jepet dhe titulli i specialitetit.
Nisur nga arsyet e parashtruara mė lart, kėrkojmė:
1-Tė pajisemi me diplomė tė rregullt, e cila tė pėrmbajė tė gjithė elementėt e njė diplome tė mirėfilltė universitare si, titullin, nė rastin konkret "Gazetar apo specialist i medies", emrin e fakultetit, si dhe tė jetė nė formė kartoni si diplomat e brezit tė parė tė Bolonjės nė Gazetari.
Kėrkojmė mirėkuptimin tuaj pėr zgjidhjen e kėtij probleme qė na rrezikon tė ardhmen. Gjithashtu, kėrkojmė tė vihemi nė dijeni sa mė shpejt pėr hapat qė do tė ndėrmarrė Ministria. Nė rast tė kundėrt, ne, studentėt e Gazetarisė, tė solidarizuar edhe nga studentėt e tjerė, do tė ndjekim hapat e tjerė demokratikė, deri nė zgjidhjen e kėtij problemi.(shekulli)
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio