Studentet.info
Lajme : Nėntėvjeēari studion nė kolegj
Kyqur 27-01-2009 14:34:29 (1524 Lexime)


LONDER, 27 JANAR - Britaniku Ainan Cawley i ka vetėm nėntė vjet dhe veēmė ėshtė nė mesin e fėmijėve mė tė menēur nė botė. Ky djalosh i cili studion kiminė nė kolegj, jeton me prindėr nė Singapor, derisa maturėn e ka kryer kur ishte shtatė vjeē.

Djaloshi jashtėzakonisht i menēur di tė recitojė madje 518 decimale tė numrit Pi, e pėrmendėsh e di edhe sistemin periodik tė elementeve.

Babai i tij Valentine Cawley shkruan njė blog pėr tė birin e tij me emrin "Djaloshi i cili di tepėr".

"Truri i tij ėshtė i madh, di pėr fizikėn, biologjinė dhe kiminė e nganjėherė konkludimet e tij duken si parashikuese sepse ai e sheh tė mundurėn, e jo atė qė ėshtė aktualisht", shkruan babai.

"Nė gjendje ėshtė tė shoh pėrpara edhe nga ajo qė ėshtė sheh se si do tė mund tė ishte. Ka shumė shokė moshatarė me tė cilėt luan. Megjithatė, me po aq lehtėsi shoqėrohet edhe me tė rriturit. Ai ėshtė njė fėmijė i cili ka interesim tė madh tė hulumtojė dhe kuptojė gjėrat, posaēėrisht shkencėn", shkruan Valentine Cawley, derisa transmeton gazeta britanike “Telegraph”.

Pėr kėtė ēudi prej fėmije ėshtė incizuar edhe filmi dokumentar "Fėmija mė i menēur nė botė dhe unė".

Vėllezėrit e tij, pesėvjeēarin Fintan dhe trevjeēarin Tiarnan babai i pėrshkruan me fjalėt "aktori i vogėl i talentuar" dhe "fėmija gjenial"(telegrafi)
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio