Studentet.info
Njoftime : Tempus projekti: Ndėrmarrėsia dhe Zhvillimi Ekonomik Lokal (ELED) nė Shqipėri, Kosovė dhe Maqedoni
Kyqur 03-02-2009 7:51:03 (4108 Lexime)

Tė zhvilloj kapacitetet e Universiteteve tė vendeve partnere nė mėnyre qė ti pėrmbushin nė pėrgjithėsi nevojat e (institucioneve shtetėrore dhe sektorit privat) duke pėrmirėsuar ndėrlidhjet e tyre me tregun e punės dhe duke ofruar programe pėr promovimin e ndėrmarrėsisė.

Objektivat specifike

* Tė zhvilloj njė program akademik tė pėrbashkėt nė Ndėrmarrėsi dhe Zhvillimin Ekonomik Lokal (LED) qė do tė funksionoj nė partneritet nga Universitetet nė secilin vend partner.
* Tė zhvilloj njė program trajnimi nė Ndėrmarrėsi dhe Zhvillimin Ekonomik Lokal (LED) pėr institucionet relevante shtetėrore dhe institucionet e qeverisė lokale.
* Tė krijoj dhe konsolidoj sistemin trevjeēar tė Bolonjės pėrfshirė edhe procedurat e Kualitetit te Sigurisė dhe Transferin Evropian tė Kredive.
* Tė ngrit kapacitetet e Universiteteve partnere, respektivisht duke ofruar mundėsi pėr ngritjen e kapaciteteve tė asistentėve tė tyre nė vendet partnere tė Bashkimit Evropian.

Rezultatet e pritura

* Programi i ri nė Ndėrmarrėsi dhe Zhvillim Ekonomik Lokal ( 120 ЕСТЅ)
* Program Trajnimi nė Ndėrmarrėsi (ekuivalent me 60 ECTS)
* Njė sistem trevjeēar (3+2+3 vite) program akademik me Transferin Evropian tė Kredive (ECTS) dhe procedurat e Sigurimit tė Kualitetit (QA) nė Fakultetet qė participojnė nė projekt.
* Tė pėrmirėsojė resurset humane tė Universiteteve pjesėmarrėse.
* Blerja e librave dhe pajisjeve

Aspektet kryesore
Ky projekt tenton tė rris kapacitetet e nėntė Universiteteve tė konzorciumit nė Shqipėri, Kosovė dhe Maqedoni dhe tė kontribuojė nė zhvillimin e Ndėrmarrėsisė dhe krijimin e njė ambienti tė pėrshtatshėm pėr ndėrmarrėsi nė secilin vend. Kjo do tė arrihet pėrmes (i) zhvillimit tė njė Programi tė Magjistraturės tė kualitetit tė lartė nė Ndėrmarrėsi dhe Zhvillim Ekonomik Lokal nė secilin vend partner, sė bashku ligjėruar nga stafi i Universiteteve nė vendet partnere; (ii) tė krijoj njė Program Trajnimi nė Ndėrmarrėsi pėr tė punėsuarit e kėtyre institucioneve publike dhe private tė cilat janė pėrgjegjėse pėr pėrmirėsimin e ambientit dhe kulturės ndėrmarrėse nė kėto vende (Ministrive, Komunave dhe Odave ekonomike) nė partneritet nga stafi i universiteteve nė kėto vende; dhe (iii) pėrmirėsoj kapacitetet humane tė nėnte institucioneve, posaēėrisht tė u mundėsoj stafit tė ri tė rrisė njohuritė dhe kualifikimet e tyre duke kaluar njė periudhė studimi nė universitetet e BE. Nė tė njėjtėn kohė projekti do tė mbėshtesė Universitetet e vendeve partnere qė tė transformojnė programet e tyre aktuale nė Sistemin e Bolonjės pėrfshirė edhe procedurat e Sigurimit tė Kualitetit (ose tė konsolidojė dhe kompletojė sistemin e plotė trevjeēar, nėse e kanė filluar kėtė proces). Grupet qė do tė pėrfshihen drejtpėrdrejtė nė kėtė projekt janė stafi i nėntė institucioneve tė vendeve partnere, posaēėrisht asistentėt e rinj, studentėt e Programit tė ri tė Magjistraturės nė Ndėrmarrėsi dhe ZHEL, stafin menaxhues tė ndėrmarrjeve partnere, stafin e ministrive, komunave, asociacioneve tė biznesit, qė participojnė nė Programin Trajnues nė Ndėrmarrėsi. Projekti do tė zhvillojė marrėdhėniet apo bashkėpunimin nė mes tė universiteteve, ndėrmarrjeve, odave ekonomike dhe institucioneve relevante tė sektorit publik (nė nivel kombėtar dhe atė komunal) nė secilin vend duke sjellur sė bashku nė procesin e identifikimit tė nevojave specifike tė tregut tė punės dhe nevojat specifike pėr trajnim tė punėsuarve tė sektorit publik si dhe duke pėrgatitur Programin e Magjistraturės dhe Programin e Trajnimit.
Lista e Partnerėve

Shqipėria
Fakulteti Ekonomik, Universiteti i Tiranės
Fakulteti Ekonomik dhe i Agrobiznesit, Universiteti Bujqėsor i Tiranės
Fakulteti Ekonomik, Universiteti i Elbasanit
Agjensioni Albinvest
Oda Ekonomike dhe Industrisė e Tiranės
Albpetrol Sh.A.
Birra Tirana Sh.A..
Global Servis Sh.A

Kosova
Fakulteti Ekonomik, Universiteti i Prishtinės
Universiteti Riinvest
Ministria e Industrisė dhe e Tregtisė
Komuna e Prishtinės
Oda Ekonomike e Kosovės
Comtrade Computers Galanteria Group Sh.p.k.

Maqedonia
Universiteti i Evropės Juglindore, Fakulteti Ekonomik
Universiteti Shtetėror i Tetovės, Fakulteti Ekonomik
Prilep, Universiteti i Manastirit, Fakulteti Ekonomik
Universiteti “Goce Delēev”, Shtip
Komuna e Tetovės
Oda Ekonomike e Maqedonisė Veri-Perėndimore
Vezė Sharri

Partnerėt e BE-sė
Universiteti i Staffordshirit, Britani e Madhe (Koordinator)
Vrije Universiteti Bruksel, Belgjikė
Otto- Fridrich Universiteti i Bambergut, Gjermani
Universiteti i Maqedonisė, Selanik, Greqi
Universiteti Politecnica delle Marche, Ancona. Itali
Vaxjo Universiteti, Suedi
Universiteti i Lubjanės, Slloveni
Universiteti i Anglisė Perėndimore, Britani e Madhe
Universiteti i Wolverhamptonit, Britani e Madhe

Ekspertė individual
Dr Milford Bateman, Britani e Madhe
Mr James O'Neil, Britani e Madhe
Prof Diemer Meyer

Koordinator Projekti: Prof Iraj Hashi, Universiteti i Staffordshirit, Britani e Madhe
Menaxher Projekti: Znj. Jenny Herbert, Universiteti i Staffordshirit, Britani e Madhe
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio