Studentet.info
Lajme : UP KĖRKON NDIHMĖ NGA PARLAMENTI DHE QEVERIA
Kyqur 23-03-2005 12:18:26 (1461 Lexime)


NĖSE NUK RRITEN PAGAT PROFESORĖT E UP-SĖ NĖ GREVĖ

PRISHTINĖ-23 MARS- Strategjia e Financimit Suplementar e hartuar kohė ė parė nga ekspertė tė UP-sė i ėshtė dėrguar Parlamentit dhe Qeverisė, pasiqė ishte refuzuar nga Ministria e Ekonomisė dhe Financave si dhe nga Ministria e Arsimit, Shkencės e Teknologjisė. Por nė rast tė mos gjetjes sė pėrkrahjes pėr kėtė strategji, ka shumė gjasa qė profesorėt tė hidhen nė grevė, duke paralizuar kėshtu tėr procesin mėsimor ne UP. Pos kėsaj rektorati dhe MASHT kanė qėndrime tė ndryshme rreth menaxhimit tė tė hyrave tė studentėve.Rektori i UP-sė ka bėrė tė ditur se Strategjia e Financimit Suplementar do ti dėrgohet instancave mė tė larta pėr miratim, kėtu nė Kosovė. “Nga kjo javė pritet qė strategjia e sapo hartuar nga ekspertė tė ndryshėm t’i dėrgohet pėr miratim kuvendit dhe Qeverisė”. Ndėrsa, nė anėn tjetėr kjo strategji ėshtė kundėrshtuar fuqishėm nga MEF dhe MASHT. Zv.ministri i ASHT-sė, z. Fevzi Berisha ėshtė shprehur se “Nė asnjė mėnyrė nuk mund tė miratohet njė stategji qė parasheh rritjen e pagave deri nė 1000 €”.
Me anė tė kėsaj strategjie parashihet tė varirojnė pagat nga 400€ gjerė nė 1000€, kjo duke u bazuar nė ndihmen e dy ministrive tė lartpėrmendura dhe nga tė hyrat e studentėve. Pėr kėtė tė fundit, rreth menaxhimit tė tė hyrave tė studentėve, ka fėrkime nė mes tė MASHT dhe Rektoratit tė UP-sė. Pėr rektorin, kėto tė hyra i takojnė rektoratit, sepse ekzistojnė norma juridike pėr kėtė. “Nė nenin 216 tė statutit tė UP-sė dhe nė nenin 16.1 tė Ligjit mbi Arsim tė Lartė ėshtė e cekur se tė hyrat e studentėve do tė mblidhen vetėm nga Rektorati” ėshtė shprehur z. Arsim Bajrami. Por kėto argumente tė rektorit si duket njė memorandum nė mes MEF dhe MASHT i hudhė poshtė. Nė vitin 2003 kėto ministri me anė te njė memorandumi kishin paraparė qė “Menaxhimin e mjeteve financiare tė grumbulluara nga pagat e studentėve do ta bėjė MASHT nė bashkėpunim me UP-nė”.
Ndryshe, profesorėt qė marrin paga tepėr nėnqmuese, momentalisht sytė i kanė tek Parlamenti dhe Qeveria duke pritur “PO”-nė e tyre pėr strategjinė me anė tė sė cilės do tė pėrfitonin paga gogja tė majme. Nė rast se nuk u rriten pagat, tė pakten dyfishi i asajė ēfarė sot ata marrin, ka gjasa qė profesorėt tė hyjnė nė grevė tė pėrgjithshme qė do tė nėnkuptonte paralizimin e sistemit arsimor nė tėrė Universitetin e Prishtinės.

Nga: Besnik Krasniqi
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio