Studentet.info
Lajme : Seminari i tretė ndėruniversitar nė temė “Dhuna kundėr gruas nė Maqedoni dhe Kosovė”
Kyqur 10-02-2009 11:27:17 (1706 Lexime)

Me 6 dhe 7 shkurt 2009 - Universiteti i Vjenės nė bashkėpunim me Universitetin Shtetėror tė Tetovės dhe Universitetin e Prishtinės me 6 dhe 7 shkurt 2009 organizuan seminarin e tretė ndėruniversitar, me titull “Dhuna kundėr gruas nė Maqedoni dhe Kosovė”, projekt ky financiarisht i mbėshtetur nga Zyra austriake pėr shkencė dhe hulumtime (Austrian Science and Research Office – ASO). Pjesėmarrės nė seminar janė njohės tė kėsaj ēėshtjeje, psikologė, jurist, filozofė dhe hulumtues tė ēėshtjes sė barazisė gjinore. Nga Universiteti Shtetėror i Tetovės marrin pjesė, Doc. dr. Myqereme Rusi, dekane e Fakultetit Filozofik, Dr. sc. Ali Musliu, profesor nė Fakultetin Juridik tė USHT-sė, dhe Doc.dr. Florije Kastrati-Selami, profesoreshė nė Fakultetin Filozofik.

Drejtori i Departamentit tė Shkencave Politike tė Universitetit tė Vjenės, prof. Dr. Dieter Segert, shprehu rolin e bashkėpunimit midis universiteteve dhe mundėsive tė intensifikimit tė tyre nėpėrmjet projekteve tė ndryshme. Nė seminar gjithashtu marrin pjesė edhe profesorė dhe ekspertė nga Vjena dhe Prishtina, si prof. dr. Birgit Sauer, zėvendėsdrejtore nė Institutin e shkencave politike nė Universitetin e Vjenės, Dr. Brigitte Holzner nga Agjencioni austriak pėr zhvillim (Austrian Development Agency), prof. dr. Kadri Metaj, udhėheqės i departamentit tė filozofisė nė Universitetin e Prishtinės, Mr. Vjollca Krasniqi nga Universiteti i Prishtinės, si dhe ekspertė tjerė.

Seminari ka pėr synim tė thyejė disa tabu mbi dhunėn ndaj grave, qė fatkeqėsisht ėshtė njė pjesė e hidhur e pėrditshmėrisė sonė. Edhe mė tronditėse ėshtė heshtja me tė cilėn ėshtė e mbėshtetur ajo. Pikėrisht, pjesėmarrės tė nivelit akademik dhe shkencor janė mbledhur qė pėrmes diskutimeve tė thyejnė kėto tabu rreth kėsaj anomalie shoqėrore. Seminari i mbajtur nė Vjenė paraqet fazėn e finale tė projektit. Seminare tė ngjashme paraprakisht janė mbajtur nė Tetovė dhe Prishtinė. Punimet e pėrgatitura dhe prezantuara nė seminar nga ana e pjesėmarrėsve do tė botohen nė njė libėr tė veēantė.
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio