Studentet.info
Lajme : Unionet studentore shqiptare, memorandum bashkėpunimi
Kyqur 15-02-2009 8:16:50 (1365 Lexime)

TETOVĖ, 14 SHKURT - Bashkėpunimi i unioneve studentore vė theks nė kėmbimin e studentėve si dhe qasjen e pėrbashkėt tė tyre nė zgjidhjen e problemeve qė tangojnė ata.

Temė e bisedimeve mes tyre nė Tetovė sot ka qenė edhe ndryshimi i trasesė sė rrugės sė Arbrit nga ana e autoriteteve tė Maqedonisė. Kėtė ēėshtje e kanė ngritur studentėt nga Shqipėria.
“Ishte kjo njė temė gjatė mbledhjes sonė tė pėrbashkėt e cila temė u hap nga pėrfaqėsuesi i universiteteve tė Shqipėrisė, e cila i tangonte ajo pse nė Maqedoni devijohet ajo rrugė dhe vazhdohet pėr 80 km apo sa ėshtė, gjė qė u pengon nė njė fare mėnyrė atyre studentėve sepse rrugėt bėhen pėr tu afruar mes veti dhe tė jenė kostot sa mė tė vogla harxhimet pra”, deklaroi Gadaf Uzairi, kryetar i Parlamentit studentor tė USHT-sė.

Unionet studentore nga kėto tre vende gjithashtu kanė diskutuar pjesėmarrjen e tyre nė Organizatėn evropiane tė studentėve, shkėmbimin e pėrvojave si dhe pjesėmarrjen e studentėve nga Maqedonia dhe Shqipėria nė Universitetin veror tė Kosovės.
“Universiteti veror nė Kosovė organizohet qe katėr vite, ėshtė njė masė mė e vogėl por shpresojmė ta rrisim qė tė ketė hapėsirė pėr tė gjitha vendet nga marrėveshja qė u arrit sot”, theksoi Faton Rama nga Parlamenti studentor i Universitetit tė Prishtinės.
“Ėshtė hera e pare dhe njė gurrė qė kemi vėnė. Ėshtė hapi i parė qė ne bėmė dhe u njohėm me realitetet e studentėve tė Maqedonisė Kosovės dhe Shqipėrisė nėpėrmjet takimeve qė kemi bėrė pėr secilėn organizatė. Gjithashtu gjėrat mė kryesore qė ne i diskutuam janė problemet studentore”, tha Tahir Lamce nga Qeveria Studentore e Shqipėrisė.
“Nga ky nėnshkrim memorandumi jo USHT-ja por ne si studentė do tė kemi pėrvoja tė reja qė na sjellin nga Shqipėria dhe Kosova. Me qė ne si universitet i ri dhe strukturė e re me tė vėrtetė kemi fituar njė pėrvojė dhe eksperiencė qė na ėshtė bartur nga Shqipėria dhe Kosova”, tha Gadaf Uzairi nga Parlamentit studentor i USHT-sė.
Memorandumin pėr bashkėpunim me unionet e studentėve tė Shqipėrisė dhe Kosovės e firmosėn tre unione tė studentėve nga Maqedonia, pėrveē USHT-sė dhe UEJL-sė, atė e firmosi edhe unioni i studentėve tė Universitetit privat FON nga Shkupi.

Bashkim Sulejmani
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio